A hét eleji tiltakozásokra adott reakciók alapján komolyabb tejágazati ellenőrzések, illetve a szakma tippjei alapján végrehajtott „razziák” is várhatók az indulatok lecsillapítása érdekében. Mint ismert, a gazdák néhány tehén felvonultatásával tiltakoztak a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih), a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) és az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) épülete előtt, és mindhárom szervezetnek átadták petíciójukat. Ebben azt írták: a magyar tejágazat kilátástalan helyzetbe került, tisztességtelen versenyben győzik le, noha európai összevetésben is versenyképes. Ágazati nyilatkozatok alapján a felvásárlók 60-70 forintot fizetnek egy liter tejért, miközben annak önköltsége száz forint körül van. Idén januárban a KSH szerint 80 forint volt a tej átlagos felvásárlási ára – két évvel korábban még 112 forintot adtak érte.
„Alapvetően sikeresnek ítélem a hétfői demonstrációt, hiszen máris elindult egy ellenőrzési folyamat” – értékelte a tüntetést lapunknak Mélykuti Tibor. A Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke szerint fontos, hogy a folyamatos tejágazati vizsgálatot végző csoport közösen alakult meg a Nébih és a NAV munkatársaiból, eddig a két szervezet külön dolgozott. „Molnár Tamás, a NAV vámszakmai és nemzetközi ügyekért felelős helyettes államtitkára kérte a Tej Terméktanács együttműködését is. Igyekszünk tanácsokat adni abban, hogy hol lehetne az Elektronikus Közútiáruforgalom-ellenőrző Rendszeren (EKÁER) javítani, és arra is lesznek ötleteink, hol érdemes ellenőrzéseket végezni” – mondta el Mélykuti.
Az EKÁER-rel kapcsolatban piaci szereplők közül többen is hangoztatják, hogy ugyan sokat segített, de némely pontokon továbbra is kijátszható. Információink szerint várható, hogy néhány részletben esetleg szigorodik a rendszer.
Az elnök hozzátette: javasolták a döntéshozóknak, hogy tej- és tejtermék-nagykereskedelmet csak regisztráció után lehessen folytatni, a szereplők nyilvántartását pedig a terméktanács végezné, amely folyamatos és részletes adatszolgáltatásra is kötelezné a nagykereskedőket. Ma senki sem tudja pontosan, hogy milyen és mennyi tejterméket importálnak és értékesítenek, és hol teszik ezt – figyelmeztetett Mélykuti. A demonstráció során meglátogatott szervezetek közül egyedül az OKSZ nem mutatott komolyabb együttműködési hajlandóságot, a szervezet a két héttel ezelőtti, a Miniszterelnökségen lezajlott egyeztetésen is elhatárolódott a tejágazat problémáitól – fogalmazott az elnök. Lapunk megkereste az OKSZ-t is, ám Vámos György főtitkár csak annyit nyilatkozott, hogy a termelői petícióra a szervezet hamarosan levélben válaszol.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.