Látványos élénküléssel reagált a lakásépítési piac a kormányzati programokra, de a gyors nekirugaszkodás még mindig kevés lehet – ez olvasható ki az első negyedév lakásépítési statisztikáiból. Január és március között mindössze 1407 lakást adtak át, ami a minden idők második legrosszabb első negyedéves adata: ennél gyengébb eredményt csak 2013-ban regisztrált a statisztika. A lakásépítések száma ekkor érte el mindenkori mélypontját (évi 7239 új lakással), ám azóta is ennek közelében tartózkodik: 2014-ben még nőtt, ám 2015-ben újra csökkent a használatba vett új lakások száma, és a visszaesés folytatódott az idén az első negyedévben is (az előző esztendő hasonló időszakához képest 10 százalékos volt).
A kormány új otthonteremtési programja – a lakásépítés áfájának csökkentése és a CSOK növelése – az átadott lakások számában még nem érhető tetten igazán, ám a program bejelentése óta látványos a növekedés az építési engedélyek számában. A kiadott lakásépítési engedélyek és az új lakóépület építésére vonatkozó egyszerű bejelentések együttes száma 4765 volt, kétszer annyi, mint 2015 első negyedévében. Igaz: ez a mennyiség is lehetne akár két-háromszor ennyi is – a jobb időszakokban az első negyedéves számok rendre nagyobbak voltak ennél.
A fellendülést mutatja viszont, hogy a beruházási boom hatására elkezdett emelkedni a vállalkozások által épített lakások száma: arányuk 44-ről 50 százalékra emelkedett. Ugyanezt mutatja, hogy az újonnan épült lakóépületek között a családi házak aránya 54-ről 45 százalékra csökkent, míg a többszintes, többlakásos épületeké 25-ről 48 százalékra nőtt.
Az építőanyag-gyártó és -forgalmazó cégeket tömörítő Társaság a Lakásépítésért, Lakásfelújításért Egyesület szerint azonban ahhoz, hogy a tavaly decemberi – szerintük előremutató – kormányzati intézkedések hatásosabbak legyenek, szükség volna arra, hogy a kormány garantálja a támogatásokat a következő tíz évre. Ezenkívül szükségesnek tartják, hogy az önkormányzatok a potenciális helyszíneket előkészítsék a magánépítkezők és a beruházók számára, mert e nélkül rövid időn belül hiány lesz a beépíthető területekből, ami gátja lesz az új lakások építésének.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.