Megállhat az idén a lakáshitel-állomány csökkenése – mondta Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) ügyvezető igazgatója a jegybank Lakáspiaci jelentését bemutató sajtótájékoztatón. Az MNB első ízben foglalta össze a hazai lakáspiac hazai helyzetét és tendenciáit egy külön kiadványban, ami a jövőben várhatóan félévente jelenik majd meg. Ha valóban úgy felpörögne a hitelezés, hogy megállna az állomány erodálódása, azzal egy hatéves folyamat fordulna meg, a lakáshitelek volumene ugyanis gyakorlatilag 2010 óta csökken, jelenleg már a 3 ezer milliárd forintot sem éri el.
Az élénkülő lakáspiac a hitelezést is felpörgetheti. A lakáshitelek iránti kereslet 2013 eleje óta folyamatosan nő, a bankok azonban a hitelezési feltételeiken már egy jó ideje nem változtatnak, bő másfél éve nincs enyhítés. Az MNB szerint ebben nem játszik szerepet, hogy tavaly év elején két jegybanki rendeletben is szigorították a lakossági hitelfelvétel szabályait, a bankok hitelbírálata ugyanis jellemzően szigorúbb a rendeletben szereplő elvárásoknál. A legjobb adósoknál azonban a hitelintézetek valóban elmennek néha a hitelfékszabályban szereplő határokig – válaszolták lapunknak.
A bankok egyre olcsóbban adják a lakáshitelt, a THM-ek 6 százalék alá kerültek, a marzsok viszont magasak maradtak, a 4 százalékpontot is meghaladják. Ez 100-150 bázisponttal több a régiós átlagnál. A jegybank szerint a magas marzs oka a nem teljesítő hitelek magas aránya lehet, és ha igazán beindul a verseny a hitelezési piacon, akkor csökkenhet. A lakáshitelezési piacot egyébként egyelőre a használt lakások pörgetik, az új lakásokra felvett hitelek aránya minimális.
Ennek főleg az az oka, hogy kevés az új lakás. 2014-ben az ország a GDP csupán 1,3 százalékát fordította lakásépítésre, holott a visegrádi országokban ez az arány átlagosan 2,4 százalékos volt, az Európai Unióban pedig 4,6 százalék. A CSOK megnövelése és a lakásáfa csökkentése azonban a jegybank szerint beindíthatja az elmaradt beruházásokat, és segít kielégíteni az új lakások iránti keresletet. Az intézkedések miatt az idén és jövőre körülbelül 5 ezerrel több új lakás épülhet, mint a korábbi években.
A lakáspiac a jegybanki tanulmány szerint is egyre élénkebb, de a kép egyáltalán nem egységes.
Az élénkülés elsősorban a fővárosra és a nagyobb városokra koncentrálódik, és főleg a használt ingatlanokat érinti. Az új lakások is drágulnak, de a szűkös kínálat miatt a piaci forgalom nem emelkedett az elmúlt két évben. Az átlagos négyzetméterárak a legnagyobb mértékben, 16 százalékkal Budapesten nőttek tavaly az első kilenc hónapban, az észak-alföldi kistelepüléseken azonban egyáltalán nem, az észak-magyarországi községekben pedig csak minimális mértékben emelkedtek az ingatlanárak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.