„Sosem volt, sosem lesz, most sincs semmilyen strómanom” – ezt válaszolta Orbán Viktor az idén arra a parlamenti kérdésre, amelyben egy képviselő azt firtatta, mi köze van a miniszterelnöknek a bizalmasai, köztük a Manager Magazin Top 101 listáján az ország tíz legbefolyásosabb üzleti döntéshozója közé is bekerült Habony Árpád üzleti sikereihez. Nem véletlenül fordult sokak figyelme Habony felé: bár saját bevallása szerint legfőbb bevételét a baráti kölcsönök jelentik, a kormánynak pedig a közelében sem tölt be semmilyen hivatalos funkciót, kevés embernek van nála nagyobb hatása a magyar közéletre.
Pedig Habony Árpád még perre is megy, ha az a kérdés, hogy közszereplő-e. Eddig egyetlen élethelyzetben sem volt annak tekinthető – ezzel indokolta fellebbezését abban a perben, amelyet az Index ellen indított, amikor egy olyan videót jelentettek meg róla, amelyben egy luxus-divatáruháznál sétál. A bíróság ezt nem így gondolta.
Nem könnyíti a tisztánlátást, hogy Habony legalább annyira rejtőzködik, mint amennyire korábban Simicska Lajos tette. A politika előtti életéről annyit tudunk, hogy 1968-ban született, 1987-ben pedig a Képző- és Iparművészeti Szakközépiskolában érettségizett le. 2000-ben bukkant fel a médiában parlamenti koronaőrként – ekkor adta egyetlen tévés nyilatkozatát a koronát védő vitrinről. Évekkel később kezdték a Fidesz egyik legfőbb stratégájaként emlegetni.
Sokan állítják, hogy nagy szerepe volt a 2008-as – a vizitdíjról, a képzési hozzájárulásról és a kórházi napidíjról szóló – népszavazásban, ahogy azt is, hogy az ő ötlete volt a 2014-es választás előtt a rezsicsökkentés, majd a migránsellenes kampány. A kormánykommunikáció szerint ez erős túlzás, ő csak egy jobboldali meggyőződésű ember, aki mindenféle ellentételezés nélkül elmondhatta a magánvéleményét.
Kósa Lajos egy kiszivárgott felvétel szerint zárt körben azt mondta: „Habony egy életveszély.” A legnagyobb botrányt az okozta, amikor kiderült, esküvőjére ingyen megkapta a Szépművészeti Múzeumot, a múzeum pedig tíz értékes antik festményt adott kölcsön Habony volt anyósának lakásába.
A kormány kritikusai Habonyt a teljes állami kommunikáció mögött ott látják. Miután Simicska Lajos összeveszett Orbánnal, egy ideig sokan azt hitték, hivatalosan is Habony lesz az új jobboldali médiabirodalom feje – ekkor alapították meg a félig az ő tulajdonában lévő Modern Media Groupot. Azóta a Lokál nevű lapot vette a cég a saját nevére, amely júniustól már nem ingyenes hetilapként, hanem napilapként jelenik meg. Ezzel konkurenciát teremt a Metropolnak, Simicska Lajos ingyenes újságának. De Habony hetilapja is megmarad Lokál Extra néven.
A Lokál szerencsés: több százmillió forint értékben hirdetett ott jó néhány állami vállalat. Hogy sok kisebb portál és az igazi nagy falat, a TV2 irányításában részt vesz-e Habony, arra hivatalosan nem a válasz – mindenesetre, ha csak feleakkora befolyása is van, mint a pletykák sejtetik, az már elég lenne arra, hogy a magyar média legbefolyásosabb irányítói között tartsák számon. Így azonban csak annyi biztos: Habony az az ember, akinek a neve kimondásával a legtöbb kormánypárti politikust arra lehet késztetni, hogy elnémuljon, vagy idő előtt elmenjen a sajtótájékoztatójáról.
A Top 101 üzleti döntéshozóról szóló cikkeket a Manager Magazin májusi duplaszámában olvashatja el.
A Manager Magazinra itt fizethet elő.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.