A tavalyi utolsó negyedévben tovább növekedett az FHB Lakásárindexe: a korábbi 196,16-ról 197,6-re emelkedett a mutató, így a drágulás mértéke a harmadik negyedévhez képest nominálisan 0,7, reálértelemben 0,6 százalékos volt. Ennek alapján a lakásárak jelenleg a 2008 elején tapasztalható szinten állnak, mindössze 1,5 százalékkal maradnak el a válság előtti csúcstól, ami a valaha tapasztalt legmagasabb árakat is jelentette a hazai lakáspiacon. A reálárak a 2000-es és a 2010-es évhez hasonló szinten mozognak.
A hazai lakáspiacon az árak folyamatosan nőnek 2014 második negyedéve óta, de ennek mértéke jelentősen csökkent 2015 negyedik negyedévére: míg az első három hónapban még több mint 7 százalékos áremelkedés volt megfigyelhető, a második negyedévben 3,9 százalékos, a harmadik negyedévben pedig 4,2 százalékos, az év utolsó három hónapjában már csak 0,7 százalékkal növekedtek az árak. A felívelés kezdete óta eltelt több mint másfél évben – 2014 áprilisától 2015 végéig – a lakóingatlanok nominálisan és reálértelemben is körülbelül 28 százalékkal drágultak.
A drágulási verseny első helyén Közép-Magyarország áll, ahol 2015-ben a lakásárak több mint 23 százalékkal mentek fel 2014-hez viszonyítva. Jelentős volt a növekedés az Észak-Alföldön is, ahol a drágulás 17,5 százalékos volt, de az első negyedéves árakat vélhetően fefelé húzta az is, hogy a Nemzetközi Eszközkezelő által végrehajtott tranzakciók kikerültek az adatbázisból. Ugyanez igaz lehet Észak-Magyarországra is, ahol a mért 14,3 százaléknál kisebb lehet a tényleges növekedés. 2015-ben a legkisebb emelkedést a Nyugat-Dunántúlon regisztrálták, itt az árak 11,5 százalékkal mentek fel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.