Politikai ellenfelei szerint Donald Trump megválasztott republikánus elnök arra készül, hogy „ultrakonzervatív” jelöltekkel töltse fel a bíróságokat. Ehhez azonban kulcsfontosságú, hogy a szenátus is konzervatív többségű legyen, ugyanis a szenátoroknak rá kell bólintaniuk a bírójelöltekre. Legalább száz pozícióról van szó, elsősorban az ország alacsonyabb rendű bíróságain.
Trump az első ciklusában átformálta a szövetségi igazságszolgáltatást, és most arra is lehetősége van, hogy ezt bebetonozza – mondta John Collins, a George Washington Egyetem jogi karának professzora. Az életfogytig kinevezett bírók köre egy konzervatívabb igazságszolgáltatást eredményezne, ami a mostaninál szkeptikusabb lenne a pénzügyi visszaélésekkel szemben, ugyanakkor jobban Trump „keze alá dolgozna”.
Első ciklusa alatt Trump 234 bírót nevezett ki, köztük három legfelsőbb bíróságit, így a testületben 6-3 arányban a konzervatívok kerültek többségbe. Emellett 54 bírót neveztek ki 13 középfokú fellebbviteli bíróságra. Összességében jobbra tolódott az igazságszolgáltatás tehát, amit az is bizonyít, hogy sok bíró kapcsolatban áll a befolyásos konzervatív jogi csoporttal, a Federalist Societyvel, és továbbra is aktívak a szervezetben.
Ezek a bírák gyakran elfogadják az „originalizmust”,
egy olyan jogfilozófiát, amely az Egyesült Államok alkotmányát a 18. századi megfogalmazás idején értelmezett szöveg alapján fogja fel.
Ez a jogi doktrína pedig egy sor meghatározó ítélet alapját képezte: a fegyverviselésről szóló vagy éppen az abortuszról szóló állásfoglalások is ennek alapján készültek el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.