Sok újdonság történt már idén a fővárosi szállodapiacon: márciusban adták át az utóbbi évek legjelentősebb fővárosi szállodaberuházását – az Andrásssy úton a 99 szobás, négycsillagos Hotel Momentset –, a tavaly ősszel bezárt Le Meridien pedig áprilisban mint The Ritz-Carlton nyitott újra.
Az induló és folyamatban lévő projektek alapján úgy tűnik, jövőre és a következő években is sorra nyílnak a szállodák Budapesten – mondta lapunknak Németh Richárd, a BDO Magyarország hotel és ingatlan tanácsadási üzletágának ügyvezető partnere. Várhatóan még az év végén, de legkésőbb jövő év elején Budapest szívében, az Asbóth utcában nyílik meg a négycsillagos, 107 szobás Small Grand Hotel, ötcsillagos hotel épül a Párisi udvarban és a déli Klotild-palotában; továbbá magas minőségű szállodák építése zajlik a Clark Ádám téren, a kisgazdák volt Belgrád rakparti székházának helyén, a Dorottya utcában és a Nagy Vásárcsarnok mellett is, illetve Budapest belvárosának számos pontján folynak előkészítési-tervezési munkák.
Ebből is látszik, hogy rég tapasztalt szintre került a magyarországi szállodai fejlesztésekbe vetett üzleti és piaci bizalom. A BDO adatai szerint csak Budapesten mintegy 600-800 ötcsillagos és egy-kétezer négycsillagos vagy annál alacsonyabb kategóriájú szobakapacitást előirányzó projekt előkészítése vagy megvalósítása zajlik, aminek nyomán már a következő években 5-10 százalékkal bővülhet a jelenlegi mintegy 19 ezer szobás fővárosi szállodakapacitás. A magasabb kategóriájú szállodák jellemző projektmérete 200 szoba alatti, és a 20–30 millió euró közötti befektetési sávban mozog, míg az alacsonyabb kategóriájú szállodák esetében a szobaszám tipikusan 60 és 120 szoba közé esik, a projektek értéke egyenként jellemzően 4–8 millió euró.
A fellendülés hátterében többek között az áll, hogy Budapesten, Európa más nagyvárosaihoz hasonlóan, mintegy két számjegyű átlagár-, illetve foglaltsági növekedést regisztráltak, miközben számos projekt elindításán vagy újraindításán fáradoznak befektetők – hangsúlyozza Németh Richárd. A szálloda mint ingatlantípus és befektetési eszköz ismét felkeltette a fejlesztők figyelmét, több projekt esetében az összehasonlító megtérülési számítások azt jelzik, hogy a jövedelmezőségi mutatók és a kapcsolódó kockázatok kombinációja igen kedvezővé vált.
Sok tényező befolyásolja, hogy egy adott szálloda márkanévvel vagy függetlenül, a tulajdonos direkt üzemeltetésében nyíljon meg. Budapesten a magasabb kategóriákban a nemzetközi szállodaláncokkal kötött management vagy franchise szerződések a jellemzők, az alacsonyabb kategóriákban az önálló vagy hazai üzemeltető által végzett üzemeltetést is elfogadják egyes finanszírozók. A fix bérleti szerződésben működtetett szállodák száma kevés: erre példa a Nagy Vásárcsarnok mellett megépítendő szálloda, amelynél a német Meininger szállodalánc kötelezte el magát e konstrukcióra, bízva a piac fenntartható fejlődésében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.