BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Matolcsy utasította az MNB-alapítványt

Erősítheti a tiltott monetáris finanszírozás gyanúját, hogy a Tóth Bertalan által kiperelt iratok szerint az egyik MNB-alapítványt Matolcsy György MNB-elnök utasította állampapírvételre.

„Az alapítvány megalapítását és bírósági bejegyzését követően egy önálló jogi személyiséggel rendelkező szervezet, amely független az alapítójától, és amelynek ügyvezetését a kuratórium látja el.” Alig öt napja még ezzel indokolta a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a Világgazdaság érdeklődésére, hogy az alapítványok körül kitört botrány miatt miért nem fontolgatja lemondását Matolcsy György jegybankelnök. Ez az érvelés már akkor sántított, hiszen – mint lapunk megírta – az alapítvány szabályzatai lehetővé tették, hogy Matolcsy az egyik kuratóriumi taggal együtt önállóan rendelkezhet a Pallas Athé­né Domus Animae (PADA) alapítvány bankszámlái felett, egyúttal vállalhat 25-100 millió forint közötti értékű szerződéses kötelezettségeket. Azóta kiderült, Matolcsy élt is e lehetőséggel. A Tóth Bertalan által kiperelt dokumentumok szerint az elnök nem kevesebb, mint 44 befektetési döntést hozott az egyik kuratóriumi taggal közösen. Ezek nyomán a PADA 46,5 milliárd forint értékben vásárolt állampapírokat és közel négymilliárd forintért helyezett el bankbetéteket. Állampapírjait a PADA a csaknem teljes egészében Matolcsy unokatestvére, Szemerey Tamás által tulajdonolt NHB Növekedési Hitel Bankon (azok egy részét még Evobankként), a Gránit Bankon és az OTP Bankon keresztül vásárolta, jutalékért, noha a Magyar Államkincstár ezt ingyen is megtette volna – mutatott rá a portfolio.hu. Az egyik befektetési döntés miatt az alapítvány alacsonyabb kamatot kapott, mint amekkora a jegybanki alapkamat volt.

Tóth szerint kérdés, azzal, hogy a PADA Matolcsy mint jegybankelnök közvetlen utasítására vett állampapírt, folytatott-e tiltott monetáris finanszírozást. Nagy Márton, az MNB alelnöke szerint nem – közölte a Világgazdaságnak néhány hete adott interjújában. Ám akkor még „csak” arról volt szó, hogy az MNB-alapítványok szabályosan tarthatnak-e 200 milliárd forintot állampapírban. Matolcsy közvetlen szerepvállalása e gyanút erősíti.

Matolcsy titokzatos társa

Kitakarták a dokumentumokból annak a kuratóriumi tagnak a nevét, aki asszisztált Matolcsy György jegybankelnöknek abban, mibe tegye a Pallas Athéné Domus Animae Alapítvány (PADA) a pénzeit. A titokzatos társnak az alapítvány szabályzatai alapján függetlennek kell lennie a jegybanktól. Ez látszólag biztosított, hiszen a PADA hétfős kuratóriuma Matolcsyn kívüli tagjainak egyike sem dolgozik az MNB-nél vagy annak egyik érdekeltségénél. Legalábbis jelenleg. Hiszen a Matolcsy egyik legfőbb bizalmasának számító Nagy Róza tavaly november elején állt fel a jegybank főigazgatói székéből. Néhány hónappal korábban, júliusban pedig Balog Ádám hagyta el az MNB-alelnöki posztot az MKB Bank elnök-vezérigazgatói posztjáért. Márpedig, ha Balog volt Matolcsy titokzatos társa a befektetési döntésekben, akkor az felveti a szabályzatsértés gyanúját. Az MKB ugyanis nem tekinthető az MNB-től függetlennek: bár egyedüli részvényese az MSZVK Magyar Szanálási Vagyonkezelő Zrt. – melyet a hazai pénzintézetek befizetéseiből összegyűjtött Szanálási Alap hozott létre –, a tulajdonosi jogokat a szanálási jogkörében eljáró MNB gyakorolja.




Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.