A kelet-közép-európai (Oroszország nélkül) ingatlanpiacra az első negyedévben mintegy 1,84 milliárd euró tőke áramlott be, 6 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban. Ennek ellenére az idei befektetések összértéke meghaladhatja a tavalyi év rekordját, mivel minden régiós ország várhatóan jelentős tőkét lesz képes vonzani az év folyamán – derül ki a CBRE ingatlan-tanácsadó elemzéséből.
Az első negyedévben a kis és közepes méretű tranzakciók domináltak a régió kereskedelmi ingatlanpiacán, az ügyletek átlagos értéke 24 millió euró volt, szemben a tavalyi év 45 milliós átlagával. Míg tavaly az üzletek 30 százalékát amerikai befektetők kötötték, az idei első fél évben a németek voltak a legaktívabbak, akiket a helyi vásárlók követtek. A dél-afrikai befektetők az idén újra megjelentek a régióban, és rekordméretű tranzakciókat zártak le Szerbiában és Montenegróban, de várhatóan más országokban is aktívak lesznek az év folyamán.
Magyarországon a CBRE pozitív évkezdetet regisztrált: 2016 első három hónapjában mintegy 208 millió euróért vásároltak a befektetők ingatlanokat, ez csaknem a duplája az előző év azonos időszakában regisztrált volumennek. „Érdemes megjegyezni, hogy 2015-höz képest több nemzetközi befektető érdeklődik a magyar piac iránt, 2016 első negyedévében azonban még a magyar vásárlók voltak a legaktívabbak piacon, ők zárták a legtöbb ügyletet, jellemzően a 20–40 millió eurós értéksávban. A negyedév legnagyobb magyarországi tranzakciója a Váci Corner eladása volt a Zeus Capitalnak. A CBRE szakértői további jelentős, a Váci Cornerhez hasonló nagyságú ügyletet várnak az év további részében” – mondta Tim O’Sullivan, a CBRE tőkepiacokért felelős vezetője.
A kontinens ingatlanpiacán 2016 első negyedében mintegy 50,7 milliárd euró értékben cseréltek gazdát ingatlanok, ez jelentősen meghaladja az elmúlt tíz év 43 milliárd eurós átlagát, és csak két évben, 2007-ben és 2015-ben volt jelentősebb forgalom az első negyedévben. Finnország, Hollandia, Portugália, Belgium és Oroszország erős negyedévet zárt, a finn piac egyenesen rekordot döntött, hiszen 1,8 milliárd eurónyi, 214 százalékkal több tőke érkezett az előző év hasonló időszakához képest, és a piac legjobb negyedéve volt 2008 óta. Hollandiában 2,1 milliárd eurót költöttek a befektetők, ez 75 százalékos növekedést mutat 2015 első negyedévéhez képest. Portugália (+158 százalék) és Belgium (+31 százalék) szintén vonzóbb volt a befektetők számára, mint tavaly.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.