Nemcsak Budapesten lendült fel a lakáspiac, de a fővároson kívül is közel harmadával több ingatlan cserélt gazdát 2016 első negyedévében, mint 2015 végén – derül ki az Otthon Centrum (OC) elemzéséből. A tranzakciók száma a fővárosi agglomerációban Budaörsön, Dunakeszin, Érden és Szigetszentmiklóson emelkedett ki, de Gödöllőn, Gyálon, Gyömrőn és Kistarcsán, illetve a budai agglomerációban Budakalászon, Szentendrén és Solymáron is élénk volt a piac. A kertvárosi környezetben elsősorban családi házakat adtak-vettek az év első három hónapjában: az átlagos méret 129 négyzetméter, az átlagár pedig 240 ezer forint volt négyzetméterenként.
Az átlag mögött azonban nagy különbségek vannak: míg Érden 100 négyzetméter volt az átlagos méret, Budaörsön 175 négyzetméter. Az árak tekintetében is nagy különbségek voltak a budai agglomeráció és a pesti oldalon, az M0-s mentén található települések között: míg Gyálon, Üllőn, Veresegyházon vagy Szigetszentmiklóson jellemzően átlagosan 20 milliós házak keltek el, addig Budaörsön, Solymáron ennek több mint kétszeresét fizették az ingatlanokért, Szentendrén még ennél is magasabb áron kötöttek üzleteket.
A kereslet elsősorban azokon az agglomerációs településeken fog fokozódni, ahol a tömegközlekedési szolgáltatás minősége és gyakorisága akár autó nélkül is elérhetővé teszi a döntően fővároshoz kötődő munkahelyeket, és ahol a családi otthonteremtési kedvezmény (CSOK) igénybe vételére jogosult családok megfizethető új építésű ingatlanokat találnak – mondta Soóki-Tóth Gábor, az OC elemzési vezetője.
A vidéki nagyvárosok mindegyikében a legmagasabbra általában a belvárosi fekvésű, illetve a városközponthoz közeli városrészekben található lakóingatlanokat értékelik a helyiek. Az új lakások piaca is kezd élénkülni a vidéki városokban is: az áfa mértékének 5 százalékra csökkentése és a CSOK kibővítése (10 + 10 millió forintra) sok vállalkozó fantáziáját megmozgatta, és sorra indulnak az új társasházi beruházások.
A régiós különbségek talán ebben a szegmensben a leginkább érzékelhetők: Győrben szinte minden városrészben indulnak beruházások a 4-6-8 lakásostól a közepes 20–36 lakásszámú projekteken át a 80–200 lakásos nagy volumenű építkezésekig. Debrecenben néhány projekt fejlesztője a jó időzítés folytán sikeresen tudta értékesíteni a lakásait, de az OC helyi irodájának tapasztalata szerint kérdéses, hogy nagy számban elfogynak-e majd a most épülő és bőven 400 ezer forintos négyzetméterár felett kínált lakások a városban.
Ugyanakkor az OC több vidéki partnere is jelezte, hogy a CSOK-ot igénybe vevők gyakran inkább saját építésben gondolkodnak, mert így látják legnagyobb értékét a támogatásnak. A jelenlegi árszint mellett ugyanis már érdemesebb családi ház építését választani egy új építésű lakás helyett. Azonban nem árt igyekezni, mert például Kecskeméten a telekárak megduplázódtak, és a kivitelező cégek, amelyek megfelelő referenciával rendelkeznek, 2017-ig minden kapacitásukat lekötötték.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.