Várhatóan a televíziós kábelszolgáltatóknak nem sikerül megakadályozniuk, hogy a két nagy kereskedelmi televízió július 1-jétől terjesztési díjat szedjen tőlük, bár a Magyar Kábelkommunikációs és Hírközlési Szövetség (KBHSZ) hatósági eljárást kezdeményezett a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóságnál (NMHH) a TV2 és az RTL Klub honlapján közzétett általános szerződési feltételekkel (ászf) kapcsolatban.
A médiahatóság akkor léphetne fel érdemben, ha jogvita alakulna ki a felek között például egy szerződés kapcsán. Ha erről lenne szó, akkor a hatóság hozhatna olyan döntést, amely a jogsértőnek vélt vagy vitatott szerződés életbe lépését is érintheti. Ilyen ügytípusban ilyen konkrét jogvitás kérelem azonban még nem érkezett az NMHH-hoz – közölte a Világgazdasággal az NMHH.
Jelenleg tehát nem erről van szó. A Magyar Kábeltelevíziós és Hírközlési Szövetség konkrét hatósági eljárási kérelmet nyújtott be, amelyről a jogszabályok alapján az eljárási kérelmet lezáró döntésig érdemben nem adható tájékoztatás – közölte lapunkkal a médiahatóság. Úgy tudjuk, hogy a hatóság most az ászf-fel kapcsolatos körülményeket vizsgálja.
Az ászf-ekben szerepel, hogy a televíziók havi 290, illetve 294 forintot kérnének a kábelszolgáltatóktól műsoraik terjesztéséért. Az ezt lehetővé tevő kormányhatározat szerint a televíziók szabadon állapíthatják meg a díjat. A kábelesek szerint viszont a műsordíj érvényesítésének körülményeiről szóló általános szerződési feltételek diszkriminatívak. Sértik a hírközlési területen általánosan elvárt versenysemlegességet, továbbá nem felelnek meg számos törvényi és más jogszabályi előírásnak, és nem utolsósorban nincsenek tekintettel a fogyasztók jogos érdekeire sem. Az NMHH tehát most ez vizsgálja, és erre a beadványtól számított, a szintén említett 40 nap áll rendelkezésre a médiatörvény szerint, de a határidő közeledtével a hatóság törekszik a döntés meghozatalára még július 1-je előtt.
Arra a kérdésünkre pedig, hogy a kábelszolgáltatóknak van-e lehetőségük arra, hogy külön csomagot alakítsanak ki a két csatornának (külön-külön), illetve hogy miért nincs lehetőségük az előfizetőknek, hogy saját maguk állítsák össze a csatornacsomagot, a hatóság azt válaszolta: az elektronikus hírközlési szolgáltatás nyújtása során a szolgáltató – néhány kivételtől eltekintve (például egyetemes szolgáltatás) – nem korlátozható a kiskereskedelmi, azaz előfizetői díjcsomagjainak összeállítása során az európai uniós keretszabályozási rendszerből következően (amit a magyar hírközlési törvény is implementált). Tehát a díjcsomagok összeállításának és árazásának kérdése szabad verseny tárgya.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.