BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Befektetés ingyen

Az ipari ingatlanok hozamának alacsony tőkepiaci korrelációja miatt gyorsan megnőhet az ingatlanalapok népszerűsége a lakossági befektetők körében. Ezekhez az alapokhoz kifejezetten kedvező feltételek mellett, sőt akár ingyen is hozzájuthatunk.

Két befektetési kategóriából válogathatunk, ha ingatlanalapok befektetési jegyeiből szeretnénk vásárolni. Az egyik a közvetlenül ingatlanokba fektető, vagyis ingatlanokat megvásárló és bérbe adó kategória, a másik pedig a közvetetten, jellemzően más ingatlanalapokon keresztül az ipari ingatlanalapok hozamából részesülő, alapok alapja konstrukcióban működő alapok kategóriája.

A jelenleg forgalmazott, a lakosság számára is elérhető forintos ingatlanalapok közül a legalacsonyabb TER-mutatóval, vagyis legalacsonyabb éves folyó költséggel dolgozó alap a Budapest Ingatlan, amely befektetési politikája szerint elvileg közvetlenül fektetne ingatlanokba, a valóságban azonban az ingatlanpiaci kitettsége gyakorlatilag a nullával egyenlő, mivel vagyonának 99 százalékát betétekbe és állampapírokba fektető alapokban tartja. A legalacsonyabb folyó költséggel dolgozó, ténylegesen ingatlanpiaci kitettséggel rendelkező, közvetetten befektető alap az MKB Ingatlan alapok alapja, amely elsősorban külföldi alapokba, ETF-ekbe fektet, 1,6 százalékos éves folyó költségért cserébe. A közvetlenül ingatlanokba fektető alapok közül pedig a Diófa Alapkezelő Magyar Posta Takarék ingatlanalapja számítja fel a legkevesebbet, itt mindössze 1,68 százalékot kell kifizetnünk az alapkezelésért, portfóliójának körülbelül 35 százalékát tartja ingatlanokban közvetlenül vagy közvetetten, a maradék likviditást biztosító eszközökbe került.

Kisebb költséget jelentenek a befektetési alapok vásárlásakor, illetve eladásakor fizetendő tranzakciós költségek, amelyeknek maximumát megadja az alapkezelő, de pontos mértéke attól függ, hogy egy forgalmazó milyen feltételeket szab a vételhez és az eladáshoz. Legolcsóbban (konkrétan ingyen) a Magyar Posta Takarék közvetlen és a CIB közvetett ingatlanalapjához juthatunk hozzá a cégcsoportukhoz tartozó értékpapírszámlákon keresztül, emellett az UniCrediten keresztül az Európa Ingatlanalap befektetési jegyeihez is hozzájuthatunk díjmentesen, ehhez azonban minimum 10 millió forintot kell elhelyeznünk. Máshol néhány száz vagy néhány ezer forint a tranzakciós költség, attól függően általában, hogy saját vagy külsős alapot akarunk venni (a cégcsoporton kívüli alapok általában drágábbak).

Az ingatlanalapok sajátossága továbbá a likviditást segítő büntetőjutalék, ez elsősorban a közvetlenül ingatlanokba fektető alapkezelőknél megszokott, ám itt is megúszhatjuk ezt, mert például a Magyar Posta Takarék alapnál nincs büntetőjutalék, máshol pedig 1,75-2 százalék körül mozog.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.