BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Beindult az építkezési láz

Áprilisban több mint a duplájára, 1300 főlé nőtt a kiadott új építési engedélyek száma, szemben a tavalyi 570-nel. Az év elejétől kezdve hónapról hónapra nő a kiadott építési engedélyek száma, de az áprilisi adat már kiugró építkezési lázról tanúskodik.

Áprilisban több mint a duplájára, valamivel 1300 főlé nőtt a kiadott új építési engedélyek száma, szemben a tavalyi 570-nel – derült ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adataiból. Az újonnan engedélyezett épületek túlnyomó többsége lakóingatlan, az érintett alapterület pedig csaknem a háromszorosára, 292 ezer négyzetméterre nőtt az egy évvel korábbi szinthez képest. Az év elejétől kezdve hónapról hónapra nő a kiadott építési engedélyek száma, de az áprilisi adat már kiugró építkezési lázról tanúskodik – mondta lapunknak Rutai Gábor, a Duna House elemzési vezetője.

A számok mögött vélhetően több tényező is meghúzódik, elsősorban például az új lakások áfakulcsának 5 százalékra csökkentése, amely az önerős építkezéseket és a fejlesztéseket is meglódította – hangsúlyozta Rutai Gábor. Emellett vélhetően segít a családi otthonteremtési kedvezmény (CSOK) kibővítése, és a kedvező befektetési környezet is növeli a fejlesztők aktivitását, számos, korábban leállt projektet indítottak újra a kedvező piaci trendek hatására. Az elemzők az idén 10-12 ezer új lakás építésére számítanak, jövőre pedig akár 20 ezerre.

Ugyanakkor májusban némi visszaesés látszik az idei lendületben az ingatlanpiaci tranzakciók terén, ám a Duna House legfrissebb adatai alapján továbbra is erős a forgalom. A kereslet csökkenésének valószínűleg az az oka, hogy a mostani árkörnyezettel és a várható folyamatokkal már tisztában vannak a vásárlók, és csak az lép a piacra vételi szándékkal, akinek sürgős, a többiek kivárnak. Az idei, 11 590 tranzakciót mutató májusi adat 3 százalékkal gyengébb a tavalyinál, de a két évvel ezelőttinél közel 40 százalékkal jobb, ami jól mutatja a piac látványos erősödését. A májusi forgalom alakulásában közrejátszhat a pünkösdi hosszú hétvége is, valamint a hozzá kapcsolódó szabadságolások. Az idén eddig összesen 57 500 ingatlan cserélt gazdát, ez a tavalyi azonos időszaknál 3 százalékkal jobb érték. Két éve 37 ezer, a leggyengébb 2011-es évben pedig csupán 32,5 ezer tranzakció történt országszerte.

A fővárosi vevők 38 százaléka továbbra is befektetési céllal vásárol ingatlant, esetükben májusban 24,9 millió forint volt az átlagár. Első lakását a budapestiek 22 százaléka vásárolta meg, ők átlagosan 18,6 milliós lakásokat kerestek. Mindkét csoport esetében az átlagos lakásméret 57 négyzetméter volt. A vevők 17 százaléka nyilatkozott úgy, hogy nagyobb lakásba akart költözni. Ők 110 négyzetméteres ingatlanokat vettek, 34,4 millióért. Vidéken a vevők csaknem harmada akart nagyobb lakást, átlagosan 112 négyzetmétert, 19,7 millió forintért. A vásárlók közel negyede első lakását vásárolta meg, a befektetők aránya pedig 22 százalékra rúgott.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.