Szép eredménnyel zárt a Központi Antikvárium június 10-i árverése, a 27 milliós összkikiáltási ár az este végére 42 millió forintos összleütéssé alakult, erőteljes vételi kedv mellett. Rögtön az elején lendületesen indult a licitálás, a Bartók Bélához köthető tételekkel: a dedikált 1937-es koncertprogram ára 10 ezer forintról 120 ezerre nőtt, a zeneszerző édesanyjához írt képeslapja 40 ezer helyett 170 ezer forintért kelt el, a Halmi Béla által készített fotóportrét pedig 40 ezres kikiáltási ár mellett 100 ezer forinton ütötték le.
Az Ifjúságunk kedvencei fejezetcím alatt induló három kötet közül az első kiadású 1907-es Molnár Ferenc-regény, A Pál utcai fiúk 30 ezer forintról indult, és 500 ezer forinton fejeződött be érte a küzdelem. Karinthy Frigyes Tanár úr kéremjének 1916-os, kicsit foltos példánya Vértes Marcel rajzaival szintén 30 ezer forinton kezdett, és 380 ezret ért el, míg Gárdonyi Géza 1909-es kiadású dedikált Egri csillagokja 20 ezer forintról 340 ezer forintig jutott.
Az anyag összeállítója, Bálinger Béla, a Központi Antikvárium munkatársa szerint nem lehet megmondani, mi váltotta ki éppen most ezeknek a tételeknek a szárnyalását. Hagyományosan az ősz szokott erősebb lenni, de mióta tavasszal is két árverést tartanak, a válogatottabb anyag rendre jól teljesít. Az elmúlt fél évben nem bukkantak fel kiemelkedő tételek, ez is közrejátszhatott abban, hogy most a végén elszabadultak az árak, ráadásul a fontos gyűjtők háromnegyede jelen volt. Egy-egy tételnél pedig elég, ha csak ketten eldöntik, megszerzik maguknak.
A kéziratok piaca elég kiszámíthatatlan, mert kevesen gyűjtik őket Magyarországon – vagy nagyon jól mennek, vagy beragadnak. A Központi nem indít kéziratot vevőcsalogatóan nyomott áron, hanem inkább a reális szint környékén, így azt is sikernek könyvelhették el, amikor alapáron elkeltek a fontos tételek. Csáth Géza Tálay főhadnagy című novellája a Nyugatban megjelent utolsó írása volt, az autográf 39 oldalas szöveg 3 millió forintért talált gazdára. Ady Endre kézírásos levele 1912-ből Adának nem irodalmi szöveg, 1,5 millió forintért vitték el. Kossuth Lajos 1851-ben, törökországi emigrációjából írott levelét 200 ezer forintról indították, és 600 ezren ütötték le. Kosztolányi fiatalkori, nyomtatásban soha meg nem jelent szerelmes verse, Gugyikának címezve, 150 ezerről indult, és 500 ezer forinton állt meg.
József Attila Nem én kiáltok című 1925-ös kötetének Somody Pál színésznek dedikált példánya 700 ezer forintos áron értékén kelt el, ahogy az 1929-es Antológia Radnóti dedikációjával 750 ezer forintért vagy Petőfi Sándor Czipruslombok Etelke sírjáról című verseskötetének 1845-ös első kiadása másfél millió forintért. Meglepően felmentek viszont Pilinszky János dedikált kötetei, 20–30 ezer forintról 200–300 ezer forintra, pedig elég sok forog belőlük a piacon, általában 20–40 ezer forintos árakon. A régi magyar könyvek közül a legizgalmasabb tétel Heltai Gáspár katekizmusának ma ismert legteljesebb példánya volt, ez 1553-ból magyar nyelven jelent meg. Az OSZK-ban van még egy példány belőle, de abból hiányzik egy levél, ez a mostani 2,4 milliós áron kelt el.
Nemcsak a könyveké a világ
Néhány tétel erejéig túlment a tételsor a szokásos műfajokon, akadt például rendjel is a katalógusban. Nagy ritkaság volt Dési Huber István IV. rend című mappája: a művész által aláírt, eredeti linómetszetekből álló sorozat még nem szerepelt árverésen, ennek megfelelően alakult 1,2 millió forintos leütési ára. A plakátoknak Magyarországon rejtélyes okokból nincs piacuk, ezzel együtt furcsa, hogy a nemzetközi szinten is ismert Bíró Mihály leghíresebb művére sem akadt jelentkező 600 ezer forintért.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.