BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Frissül a címkézés

Újabb változás előtt áll az elektromos berendezések címkézése, mert a mostani rendszert sok felhasználó félreérti.

Öt éven belül világos, A-tól G-ig terjedő jelöléssel ellátott címkéknek kell felváltaniuk a leginkább energiahatékony háztartási gépeken szereplő A+, A++, A+++ feliratú címkéket. Az Európai Bizottság javaslata azt célozza, hogy a vásárlók ne gondolják a piacon levő A jelölésű berendezésekről, hogy azok a leghatékonyabbak közé tartoznak, miközben a jelenlegi szabályok szerint akár éppen a legkevésbé hatékonyak is lehetnek. Ez abból adódhat, hogy a korábbi energiacímke olyan fejlesztéseket ösztönzött, amelyek miatt mára az A alatti osztályok lényegében kiürültek. Már sima A-s termék is alig van.

A plusz jelölések elhagyása és az A utáni betűk visszahozása már egy éve kiforrott elképzelés. A javaslat szerint a következő öt évben már csak úgy lehetne újraskálázni a forgalomban lévő termékeket, hogy a beosztásuk már megfeleljen az egységes A–G rendszernek. Az újraskálázások érvényessége tíz évre szólhat, bizonyos feltételek mellett. Minden újraskálázás vagy újracímkézés esetében először üresnek kell lennie az A osztálynak, a termékek gyors műszaki fejlesztése esetén pedig az A mellett már a B osztálynak is. Ha az F és a G címke sem használható valamely termékcsoportnál, akkor azt szürkével kell ellátni. A maradék felső minőségekre a sötétzöldtől a pirosig terjedő árnyalatokat kell fenntartani.

A címkén szerepelnie kell a modell energiahatékonyságának, az energiafelhasználásának kilowattórában egy évre vagy valamely releváns időszakra vetítve. A gyártóknak és a forgalmazóknak minden vizuális hirdetésükben, műszaki ismertetésükben szerepeltetniük kell a termék energiahatékonyságára vonatkozó információt.

Becslések szerint a ma forgalomba hozott termékek 10–25 százaléka nem felel meg az energiahatékonyságot jelölő címkékre vonatkozó előírásoknak – írta a Kamaraonline –, emiatt a célul kitűzött energiamegtakarítás mintegy 10 százaléka nem valósul meg. Ezt részben az okozhatta, hogy a nemzeti piacfelügyeleti hatóságok nem tudják kellően érvényre juttatni az említett jogszabályokat. A terv szerint ezért létre kellene hozni az elektromos termékek olyan adatbázisát is, amelyhez magánszemélyek is hozzáférhetnek. Szükség lenne egy „megfelelőségi felületre”, lényegében egy elektronikus platformra, ez az EU-országok hatóságait tájékoztatná az összes uniós nyelven arról, hogy az adott termék hol került a piacra.

A liftre nem kellene

Az újfajta energiahatékonysági szabályozás nem terjedne ki a használt cikkek kereskedelmére, illetve azokéra, amelyeket a tervezett forgalmazási időn túl értékesítenek. Nem kellene címkézni az egy helyben maradó motorral működő termékeket sem, ilyen a liftek, a mozgólépcsők vagy a futószalagok.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.