BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Profit az Alexandra-válság árnyékában

Messze a könyvpiaci átlag felett bővült mind a mind a Libri, mind a Líra forgalma. Az Alexandra-csoport kereskedőcége, a Könyvbazár csak a 2014-es évről adott számot.

Az elmúlt két évben átlagosan 15 százalékkal nőtt a Líra Könyv Zrt. forgalma, és az idei évre is 10 százalék körüli mértéket valószínűsített a Világgazdaságnak Kolosi Tamás, a könyvescég elnök-résztulajdonosa.  Ez messze gyorsabb, mint a könyvpiac átlagos bővülése. Tavaly tankönyvek nélkül 45,8 milliárd forint volt a teljes forgalom a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesületének összesítése alapján, ez 3,2 százalékkal több az előző évinél.

Az elsősorban kereskedelemmel foglalkozó Líra forgalma 5,9 milliárdra nőtt tavaly, miközben a nyeresége is 20 millióval, 167 millióra emelkedett. A Lírát 83 százalékban tulajdonló és a csoporthoz tartozó könyvkiadókban is részes Kolosi és Társa Befektető Kft. mérlegéből 6,2 milliárdos konszolidált forgalom és 400 milliós nyereség olvasható ki. A növekedés idén is folytatódik, ez igaz az igényes szépirodalomra specializálódott Magvető, illetve a szórakoztató és ismeretterjesztő irodalmat kiadó Athenaeumra is. Ezen a fronton erősít a Líra: az Athenaeumon belül önálló márkaként létrejön a Szépmíves Könyvek műhelye, amelynek fő profilja a 19–20. századi emlékiratok, naplók, kultúrtörténeti munkák kiadása lesz. Kolosi szerint az eredmények javulása általánosságban a válság utáni fogyasztás növekedésnek köszönhető, de a nyomtatott könyvek piacán sem igazolódott a világvégejóslat, az e-könyv-forgalom nem temette maga alá a printet, fellendülés mutatkozik a nyomtatott piacon. Az elnök úgy véli, hogy mindemellett a Líra profitált a legtöbbet a pécsi könyvbirodalom, az Alexandra válságából.

Hogy pontosan hol tart a Matyi Dezső-féle, valaha egyértelműen piacvezető Alexandra-csoport, arról friss adatok nem lelhetők fel a nyilvántartásban. A csoport egykori központi cége, a Pécsi Direkt Kft. a fénykorában 15 milliárd forint feletti éves forgalmat produkált, de még 2013-ban is 13,5 milliárdot rögzített a mérlegében. Igaz, a vesztesége ekkor már 900 millió fölött volt, a könyvvizsgáló pedig visszautasította a véleménynyilvánítást, mivel megfelelő dokumentumok hiányában nem tudott meggyőződni például a kötelezettségek, a cégérték vagy a készletek nagyságáról. A Pécsi Direkt felszámolása folyamatban van, a nagykereskedelmet novemberben átvette tőle kapcsolt vállalkozása, az ugyancsak Matyi Dezső érdekkörébe tartozó Könyvbazár Kft. Utóbbi azonban lapzártáig csak a 2014-es évről adott számot, akkor 8,6 milliárd forint árbevételt mutatott ki, adózott eredménye pedig 606 millió forint volt.

A hiányzó beszámolók ellenére a piacon bizton állítják, hogy már átvette a vezetést a Balogh Ákoshoz köthető SQ Invest Kft. többségi tulajdonában álló Libri-Bookline-csoport. Már csak azért is, mert tavaly egy sor bevásárlóközpont üzletét vette át a Libri, olyanokat, amelyekben korábban az Alexandra forgalmazott. A Libri amúgy a Shopline bekebelezése után is offenzívában maradt, két kiadóban, a Jaffában és a Scolarban is érdekeltséget szerzett. A konszolidált beszámoló szerint a kereskedői és kiadói üzletág együtt 15,9 milliárd forint forgalmat produkált tavaly, az adózott eredménye pedig 700 millió forint felett volt.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.