Elkezdődött a meggyszüret Magyarországon. A termelők nagy része idén bizakodóbb, mint tavaly, amikor 50-60 forintos áron indult a meggy termelői ára, amit aztán nem sikerült sokkal 100 forint fölé felverni a termelőknek. „Úgy tűnik, hogy az étkezési meggyet 250 és 350 forint közötti termelői áron lehet eladni, persze csak ha hibátlan, vagyis nem kukacos és nem repedt – mondta lapunknak Csizmadia György, a Gyümölcstermelők Főbizottságának elnöke. – A konzervnek való meggyet 200 forint körüli áron, a mirelitnek való meggyet, amelyet leginkább a süteményekbe használnak 130-150 forintért, a lémeggyet pedig 50-60 forintért lehet értékesíteni a termelőknek. Egyedül a lémeggy ára nagyon alacsony idén is, éppen annyi, mint tavaly. Reményeink szerint 30 százaléknál nem lesz több a lémeggynek való, és a gazdák magasabb áron tudják majd eladni” –magyarázta a szakértő.
Hazánkban 13 ezer hektár a meggy termőterülete, amelyből 11 ezer hektáron már a mai, modern értelembe vett termelés folyik. „Még tavasszal 5900 hektárt jelentettek be fagykárra, a viharok és az elmúlt napokban lehullott óriási mennyiségű csapadék nem tett jót a termésnek – fejtegette Csizmadia. – Magyarországon a 70-80 ezer tonna meggytermés a középérték, elképzelhető, hogy ennél kevesebb lesz idén.” Az első előrejelzések szerint 58-65 ezer tonna körüli termés várható. Ebből előreláthatóan ipari feldolgozásra 40-45 ezer tonna meggyet fognak eladni a termelők.
Az ipari feldolgozásra szánt meggy, vagyis a konzervmeggy, a lémeggy és a magas színtartalmú meggy jobban eladható hazánkban, a mirelitmeggyből viszont sok pék, cukrász elképzelhető, hogy az olcsóbb külföldi gyümölcsöt választja. „Tavaly ilyenkor a szerbek vitték az olcsó magyar, de jobb minőségű meggyet fagyasztani orosz piacra, idén viszont nem túl jók a piaci kilátások – magyarázta Csizmadia. – Fordulhat a kocka a mirelit meggypiacon, és a magyar pék könnyen az olcsóbb szerb, esetleg lengyel mirelitmeggy mellett dönthet. Még ha rosszabb is a minősége, pitébe megfelelő” – hangoztatta a szakértő.
Csizmadia arról is beszélt, hogy az étkezési meggy termelői ára annak ellenére csökken évről évre, hogy a vásárlók a piacon mindezt nem érzik a fogyasztói árakban. Másrészről a gazdák költségei évről évre nőnek, így hosszútávon csak a termelékenység növekedése lehet a megoldás. Ha több meggyet tudnak termelni és eladni a gazdák például az étkezési meggyből, ha csökken is a termelői ár, még akkor is a pénzüknél lehetnek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.