A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss adatai is azt mutatják, hogy egyre kritikusabb a munkaerőhiány Magyarországon. A Budapest vonzáskörzetében lévő cégek több mint 18 ezer embert tudnának azonnal foglalkoztatni, a feldolgozóiparban pedig még soha nem kerestek ennyi embert.
Az idei első negyedévben a nemzetgazdaság legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozásainál 36 ezer, a költségvetési intézményeknél 14,5 ezer állás várt betöltésre. Előbbi közel 9 ezres, mintegy 33 százalékos növekedést jelent az előző év azonos időszakához képest. (És ezek csak a bejelentett állások, ennél nyilvánvalóan sokkal több dolgozó hiányozhat a gazdaságból.)
Lakatos Péter hangsúlyozta: „Ezért javasoltuk, hogy a belső munkaerő-tartalékok maximális kihasználása és a vállalati munkaerő hatékonyságnövelése mellett állami koordinációval tárjuk fel a határon túli, szakmailag jól képzett munkaerőforrásokat, akiknek a számára vonzó lehet a magyarországi munkavállalás.”
Az MGYOSZ közelmúltbeli javaslata szerint azonnal 100-200 ezer főre lenne szükség a magyar munkaerőpiacon, s a javaslatot felkarolta a Varga Mihály vezette nemzetgazdasági tárca is. „A mi olvasatunkban Varga Mihály a gazdasági szereplőket biztosította arról, hogy a kormány figyel, és nyitott a problémáik megoldására akkor is, ha ez eddig szokatlan eszközök alkalmazását igényelheti” – mondta lapunknak Rolek Ferenc, az MGYOSZ alelnöke, aki szerint nincs ellentmondás Varga Mihály és Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter érvelése között. Szerinte Lázár János a magyar munkavállalókat és munkanélkülieket nyugtatta meg abban a tekintetben, miszerint a kormány nem engedi, hogy a munkaadók olcsó importált munkaerővel leszorítsák a béreket, ezzel kiszorítva a magyarokat a munkaerőpiacról. Ezzel egyébként az MGYOSZ is egyetért, s érvelésük szerint nem lenne bérleszorító hatása a munkaerőhiány pótlásának, viszont biztosítaná a gazdaság egészséges működését, hiszen a munkaerőhiány nem válna a gazdasági növekedés és a beruházások korlátjává.
„Munkáltatói szempontból természetesen csak a képzett, teljesítőképes és a vállalati kultúrába beilleszkedni tudó és akaró szakmunkások jöhetnek számításba – emelte ki Rolek Ferenc. – Emellett nyilvánvaló előny lenne a magyar nyelv ismerete is, de ennek realitása csekély” – tette hozzá. Úgy vélte, hogy a nyelvi képzési és integrálási programok sokat segíthetnek ezen a területen is.
Lakatos Péter hozzátette, hogy a munkaerőhiány enyhítéséről folytatott diskurzusban nem szorulhatnak háttérbe az egyéb feladataink, amilyen a hatékonyságjavítás, a modern IT-lehetőségek kihasználása, demográfiai (reprodukciós) motiváló eszközök vagy például az országon belüli mobilitás serkentése. „Kulcskérdés a leszakadók, közmunkások minél nagyobb arányú integrálása és a képzési rendszerünk megújítása” – zárta szavait az alelnök.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.