A brüsszeli állásfoglalásban két elvárás szerepelhet majd a Portfolio értesülése szerint, amit az ügyhöz közeli forrásból a Világgazdaságnak is megerősítettek. Az egyik feltétel az, hogy az új atomblokkok üzembe helyezése után nem összpontosulhat túl nagy piac egyetlen szereplő kezében. Márpedig a paksi atomerőmű négy blokkján keresztül már most is az MVM-é a hazai áramtermelés több mint 40 százaléka, súlya pedig tovább nőne az 5., majd a 6. egység átadásával. Ám a beruházásra létrehozott projekttársaság már most sem az MVM-é, és nem tartozik az MVM-et felügyelő Nemzeti Fejlesztési Minisztérium alá sem, hiszen a projektcéget a Miniszterelnökség felügyeli. E szétválasztásnak tehát fenn is kell maradnia. A másik feltétel szerint az új blokkok áramát nem szabad majd közvetlenül az MVM villamosenergia-nagykereskedőjének eladni – mint most a paksi atomerőműét –, hanem a tőzsdén kell rá vevőt keresni. Ha az új erőműtársaság amúgy is megáll a maga lábán, ahogyan az a hivatalos magyar álláspontban szerepel, akkor ez nem is lesz gond. A megoldás formálisan a beruházás megtérülését sem fogja befolyásolni, hiszen abban egyébként is az előre jelzett piaci árakkal számoltak. Meglepetés akkor lesz – márpedig a projekt gazdaságosságában kételkedők szerint lesz –, ha a majdani áramárak elmaradnak attól, amit a beruházás indítói feltételeztek, illetve ha az atomerőmű kihasználtsága nem éri el a tervekben szereplő fokot.
A meglévő blokkok pótlását célzó, de azoknál együtt nagyobb teljesítményű egységek építése legfeljebb 12 milliárd euróba kerülhet. A 2014 végén született magyar–orosz kormányközi megállapodás alapján a kivitelező az orosz Roszatom lesz, amely 40 százalékos magyarországi beszállítói arányt vállalt, és amelynek munkáját legfeljebb 10 milliárd euró hitellel támogatja az orosz Vnyesekonombank. Pakson már folynak az előkészületek, a környezetvédelmi engedélyek heteken belül várhatók. E munkával párhuzamosan a projektért felelős Aszódi Attila kormánybiztos tájékoztatta a környező országok hatóságait és szervezeteit a beruházás részleteiről, a napokban pedig az utolsó környező ország is jóváhagyta a magyarországi tervet. Esetleges kifogásukhoz egyébként nem társul vétójog, de az ilyen nagy súlyú projektek esetében az a gyakorlat, hogy megkérdezik a szomszédokat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.