Az utasok csak jövőre ismerkedhetnek meg a fővárosi elektronikus jegyrendszerrel: a beruházó Budapesti Közlekedési Központ (BKK) Zrt. arról tájékoztatta a Világgazdaságot, hogy az utazóközönség számára 2017-ben jelennek meg a rendszer kézzelfogható eredményei.
[caption id="" align="alignleft" width="600"] Nem tudni, mennyit fizetett már ki a BKK a beruházásra a rendelkezésre álló keretből Fotó: BKK[/caption]A BKK a beruházásra szánt idő felénél, a közelmúltban döntött úgy, hogy részben újratervezi a rendszert, ez a munka még tart. A technikai jellegű módosítások elsődlegesen nem az utazóközönség által érzékelhető változtatások, hanem a szolgáltatás nyújtásához kapcsolódó tevékenységek – magyarázta a BKK. Nem a teljes rendszert, hanem annak egyes elemeit, illetve azok sorrendiségét és egymáshoz illeszkedését tervezik át. A javasolt módosítások elfogadásával a társaság szerint a végső határidő nem kerül veszélybe, de betartása hatékony projektvezetést, a megvalósítása pedig feszítettebb munkavégzést és végrehajtást követel meg – válaszolta a BKK arra a kérdésünkre, hogy a félidőben végrehajtott áttervezés mellett hogyan tartható a 2017. végi határidő.
Az e-jegy-rendszer igazságosabb, sok esetben fajlagosan olcsóbb, mert az utazási idővel vagy távval arányosan fizetünk – mondta korábban Hraboczki Márton, a budapesti rendszert is tervező Scheidt & Bachmann cég ügyvezető igazgatója. Szerinte az elektronikus jegyrendszer egyik fontos hozadéka a város utazásszervezésének javítása is. Ennek kapcsán a BKK most kifejtette: fontos elem például, hogy a módosítást követően a metrómegállókban lehetővé válik az utasforgalmi adatok azonnali, naprakész követése, ennek elemzése alapján hatékonyabbá válhat a közlekedés szervezése. Ehhez azonban a tervezett kapuk számát és azok elhelyezését módosítani kell. Helyszíni felülvizsgálat után, figyelemmel a metrómegállók műszaki sajátosságaira és állapotára, a mérnökök javaslatot tettek a kapuk eredeti tervektől eltérő elhelyezésére is – hangsúlyozta a BKK.
Az áttervezés, a feszített munka ellenére nem változik sem a véghatáridő, sem a beruházás költsége. A beruházásra szánt összeg az EBRD 54,4 millió eurós hitelkeretéből áll, illetve abból a mintegy 4,3 milliárd forintból, amelyet a Fővárosi Önkormányzat bocsát a BKK rendelkezésére. Azt nem sikerült megtudnunk, hogy a BKK eddig mennyit fizetett ki a beruházásra. A társaság márciusban azt közölte lapunkkal, hogy két ütemben – 2015. áprilisban és decemberben – több mint 6,665 millió eurót, vagyis mintegy kétmilliárd forintot lehívott már a rendelkezésre álló hitelkeretből. Az összeget a szállító által benyújtott és igazolt számlák kifizetésére fordította.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.