BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Jegelik a brit atomterveket

Közel 9 százalékot emelkedett a francia tőzsdén pénteken az EDF árfolyama, miután a cég felső vezetése 10-7 arányban megszavazta, hogy folytatódjon az eredetileg 18 milliárd font (közel 6700 milliárd forint) költségű erőműépítés Délnyugat-Angliában. A Hinkley Point C atomerőművet a 85 százalékban állami tulajdonban lévő francia energetikai vállalat, az EDF építené fel, ezért nemcsak Nagy-Britannia, de Franciaország számára is kiemelt fontosságú a projekt. Az Egyesült Királyság áramigényének 7 százalékát fedeznék az új blokkok. A Hinkley Point C megrendelést jelentene a francia nukleáris iparnak, ezért elképesztő politikai nyomás van az EDF-en, hogy az új blokkokat végül megépítsék. Miután a franciák megszavazták a hatalmas üzleti kockázatot jelentő projektben való részvételüket, hideg zuhanyként érhette őket az erre adott brit reakció. Az új brit kormány ugyanis időhúzásba kezdett, Theresa May miniszterelnök kezdeményezésére szeptemberig mindenképpen jegelik a beruházást, s talán akkor döntenek arról, elkötelezik-e magukat inkább az atomerőmű-építés mellett, vagy alternatív megoldásokat keresnek.

Vincent de Rivaz, az EDF brit leánycégének vezérigazgatója a dolgozókhoz küldött üzenetében kifejtette, biztos abban, hogy a Hinkley Point C megépül, egyben türelmet kért a három éve egy helyben toporó projekt miatt munkatársaitól, hozzátéve, megértik, hogy az új brit kormánynak időre van szüksége a helyzet áttekintéséhez. A BBC szerint azonban máshonnan fúj a szél. Keletről. A projektet ugyanis egyharmadrészt a kínaiak finananszíroznák, s az ő jelenlétük az, ami igazán aggasztja Theresa Mayt. A beruházásban a kínai atomipar oldaláról a CGN venne részt, a cég háza táján idegesen, megütközéssel fogadták a halasztást, amelyre a – szerintük – a britek nem szolgáltak kielégítő magyarázattal. John Sauven, a Greenpeace igazgatója viszont üdvözölte May döntését, s alternatívaként a megújuló energiaforrrások intenzívebb használatát sürgette. Sokan kifogásolták azt is, hogy a kormány kötelezettséget vállalt 2013-ban a Hinckley Pont C áramának – átszámítva – kilowattóránként 36 forintért való átvételére, ez pedig a piaci árnak csaknem a duplája.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.