Törökország kész azonnal megtenni a szükséges intézkedéseket a Török Áramlat gázvezeték-beruházás folytatása érdekében, ezt Recep Tayyip Erdogan török elnök még hétfőn, Vlagyimir Putyin orosz elnökkel tartott tegnapi találkozója előtt közölte a TASZSZ orosz hírügynökséggel. A „szükséges intézkedésekről” kedden Vlagyimir Putyin is beszélt, ám azok között nem a beruházáshoz kapcsolódó, hanem politikai lépéseket sorolt fel. Egyrészt emlékeztette török kollégáját, hogy a tavaly novemberig virágzó orosz–török kapcsolatok nagyon mélyre zuhantak, miután a törökök Szíria fölött lelőttek egy orosz vadászrepülőt, amelynek a pilótái életüket vesztették – áll a Kreml közleményében. Másrészt az orosz elnök nagyon bízik abban, hogy Erdogan felszámolja a minapi puccskísérlet által okozott törökországi belpolitikai válságot. Az orosz elvi álláspont itt az, hogy Erdogan mindig álljon ellen minden olyan kísérletnek, amelyből alkotmányellenes intézkedések következhetnek. Putyin ugyanakkor lehetőséget lát a két ország kereskedelmi és gazdasági kapcsolatainak helyreállítására, illetve a terrorizmus elleni harcban való együttműködésre. Erdogan pedig biztosította tárgyalópartnerét, hogy országa elkötelezett a kétoldalú kapcsolatok fejlesztésében.
A Török Áramlat lefektetéséről egy 2014. végi orosz–török megállapodásban döntöttek, miután a Déli Áramlat gázvezeték terve az uniós jogszabályi kifogások miatt lekerült a terítékről. A Török Áramlat a végső állapotában négy, együtt évi 63 milliárd köbméter kapacitású, Fekete-tenger alatti vezetékből állna, és Törökországba juttatná az orosz gázt, amelyet onnan Európába, a többi között Magyarországra továbbítanának. Csövei 660 kilométeren át a Déli Áramlat nyomvonalán haladnának, 250 kilométeren át pedig új útvonalon.
Készülnek az Adria gázvezetékre
A jövő évtől épülhet és a tervek szerint 2019 végétől működne a 878 kilométeres Trans Adriatic Pipeline (TAP), amelyen például azeri gáz érkezhetne Európába. A kivitelezők a napokban rendeltek a német Siemenstől hat 15 megawattos gázturbina hajtású kompresszort. Az Adria Törökországban a Transz-Anatólia gázvezetékre csatlakozik rá, és onnan szállítja a gázt Dél-Európa felé.
A politikai enyhülés azonban kevés a vezetékek lefektetéséhez. A Török Áramlat elindulásához „pénzügyi feltételeknek is teljesülniük kell, és a gazdasági körülményeknek is megfelelőknek kell lenniük” – jelentette ki két hete újságírók előtt Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője. Ráadásul – mint mondta – nem ült tétlenül a projekt oroszországi gazdája, a Gazprom sem, amíg fagyosak voltak az orosz–török kapcsolatok. Alternatív szállítási útvonalakat vizsgált, és európai partnerekkel egyeztetett róluk.
Gázpiaci körökből a Világgazdaságnak nem erősítették meg, hogy túl nagy esély lenne a Török Áramlat folytatására. „Egyrészt a Törökországgal való együttműködés nem a katonai puccs óta vált politikailag kockázatossá, hanem mindig is az volt. Másrészt az orosz gáz Európába történő szállítása észszerűbbnek tűnik a meglévő ukrajnai útvonalon” – jelentették ki szakértők lapunknak. Igaz, ehhez az orosz–ukrán feszültséget is fel kell még számolni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.