A Gazdasági Versenyhivatal döntésében megállapította, hogy a B. Braun Medical Magyarország Orvostechnológiai Kft., a Chirmax Hungary Kereskedelmi Kft., a Johnson & Johnson Egészségügyi és Babaápolási Termékeket Gyártó és Forgalmazó Kft., a SurgiCare Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. és a Variomedic Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. négy kórházi közbeszerzési eljárásban a kiírás befolyásolása érdekében, valamint a piac felosztása és az árak rögzítése céljából egyeztettek is egymással. A jogsértésért a hatóság összesen közel 270 millió forint bírságot szabott ki rájuk.
A sebvarró-kartellügyben a GVH olyan közbeszerzési eljárásokat vizsgált meg, amelyeket a kórházak 2011-2014 között sebészeti varróanyagok és varrógépek beszerzésére írtak ki. E termékek olyan orvostechnikai eszközök, amelyeket a kórházakban használnak különböző operációkhoz. Az eljárás alá vont vállalkozások fogyasztói egészségügyi termékek és eszközök forgalmazásával foglalkozó vállalatok, amelyek a hazai sebészeti varróanyag- és varrógéppiac döntő hányadát fedik le.
Az eljárás a Johnson & Johnson Kft. engedékenységi kérelme alapján indult 2013-ban. Ezt követően a GVH több alkalommal is kiterjesztette a versenyfelügyeleti eljárást, és összességében több mint 30 közbeszerzési eljárást vizsgált meg abból a szempontból, hogy az ajánlattevő vállalkozások kartelleztek-e a sebészeti termékekkel kapcsolatos tenderek során. A GVH a négy közbeszerzési eljárást érintően állapított meg jogsértést. Ezek a Zala Megyei Kórház tervezett 2011. évi varróanyag tendere, a Semmelweis Orvostudományi Egyetem, a Pécsi Tudományegyetem, valamint a Petz Aladár Megyei Oktató Kórház 2012-es varróanyag-beszerzési tendere.
E jogsértések miatt a GVH a B. Braun Medical Magyarország Orvostechnológiai Kft.-re 100,9 millió forint, a Chirmax Hungary Kereskedelmi Kft.-re 14,3 millió forint, a SurgiCare Kereskedelmi és Szolgáltató Kft.-re 46,5 millió forint, a Variomedic Kereskedelmi és Szolgáltató Kft.-re 106,4 millió forint bírságot szabott ki. A Johnson & Johnson Kft. bírság alóli mentességben részesült, így több mint 115 millió forintos bírság megfizetését kerülte el, tekintettel arra, hogy engedékenységi kérelme alapján szerzett tudomást a GVH a jogsértésekről.
A bírság kiszabásakor a GVH súlyosító körülményként értékelte, hogy a közbeszerzési kartellezés az egyik legsúlyosabb versenyjogsértésnek minősül. A GVH súlyosító körülményként értékelte azt is, hogy összességében jelentős piaci súlyú szereplőkről van szó, akik tisztában lehettek magatartásuk jogellenességével. A Surgicare Kft.-vel szemben kiszabandó bírság nagyságát növelte, hogy kartellszervező szerepe több jogsértés esetében is megállapítható volt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.