Az E.ON árfolyama 5,4 százalékot zuhant a frankfurti tőzsdén a cég szerdán közzétett gyorsjelentése után. A magyarországi érdekeltségeinek egy részétől megvált német közműszolgáltató csalódást okozott eredményeivel a befektetőknek, akik attól tartanak, az energetikai óriás komoly tőkebevonásra szorul. Az áramtermelést és földgáztárolást szolgáló eszközök leírása és a további veszteségek finanszírozására tartalékolt 4,2 milliárd euró miatt az első félévben 3,02 milliárd eurós veszteséget mutatott ki az E.ON. A bevétel ezzel párhuzamosan 11 százalékkal, 20,2 milliárd euróra zsugorodott.
A nagy német közműcégeket három csapás is érte az utóbbi időben: egyrészt az energiaárak látványos csökkenése, másrészt a megújuló forrásokból történő áramtermelés előretörése, harmadrészt pedig az, hogy a parlament elővigyázatosságból 2022-ig bezáratja az összes működő atomerőművet. Az utóbbi két évben az energiaárak esése 18 milliárd euróval rövidítette meg az E.ON-t.
Június 8-án Essenben a részvényesek, több mint 99 százalékos többséggel jóváhagyták a Uniper leválasztását, mely már most független vállalatként üzemelteti a cégcsoport hagyományos energetikai üzletágát. Az E.ON az új energiavilágot, ezzel együtt pedig a megújuló energiákat, az energiahálózatokat és az ügyfélmegoldásokat helyezi a középpontba. A Uniper a hagyományos energetikai üzletágért felel, melyben a hangsúly az áramtermelésen és az energiakereskedésen van.
Az mindenesetre reménykeltő, hogy a vállalatnál maradó üzletágak az első félévben a tavalyinál 15 százalékkal magasabb, 1,7 milliárd eurós üzemi szintű nyereséget hoztak. Michael Sen pénzügyivezérigazgató-helyettes szerint egy nagy leírási hullám még hátravan. Az év vége felé ugyanis az Unipert tőzsdére viszik, és akkorra a jelenleg 12 milliárd eurós könyv szerinti értéket a valós szinthez kell közelíteni, ami az elemzők szerint ötmilliárd euró körül van.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.