A vállalkozások jelenős része elért abba az érettségi fázisba, hogy képes legyen a tőzsdei megjelenésre – mondta Balog Ádám, az MKB Bank vezérigazgatója az 54. Közgazdász-vándorgyűlésen Kecskeméten. Az EU-források, az olcsó támogatások ideje le fog járni, és fel kell készülni arra, hogy hogyan lehet a bankrendszeren kívüli forrásokat megmozgatni.
A tőzsde a gazdasági fejlődés motorja lehet a jövőben – vélekedett Balog Ádám. Úgy látja, hogy a gazdaságpolitika számára a tőzsdefejlesztés prioritássá vált. Kiemelte: a lakosság vagyona 5 év alatt 11 ezer milliárd forinttal nőtt, ez a pénz keresi a helyét, és a nagyon alacsony kamatkörnyezetben a kockázatosabb eszközök felé fordulnak az emberek.
Balog Ádám szerint a vállalakozások kevésbé motiváltak rövid távon, hogy a tőzsdei nyitást keressék. „Az első reakció a félelem az újtól, az ismeretlentől, a transzparenciától, Aggódnak attól, hogy visszaélnek az adataikkal, és átveszik az uralmat a cégük felett” - hangsúlyozta az MKB Bank vezérigazgatója.
A cégek szerint nem is probléma mindez, mert van rengeteg ingyen pénz, kedvezményes hitel, a vállalatok pedig ezeket preferálják, de be kell látni, hogy 4-5 éven belül a tőkepiacról kell tudniuk bevonni forrást – vélekedett Balog Ádám. „Ha nem épül fel a tőzsde, akkor nem lesz hova nyúlni, marad a szokásos út, a külföldi felvásárlás.”
Balog Ádám kiemelte: Magyarországon torz a tőkepiaci-banki finanszírozás aránya. Nálunk 12 százalékos a tőkepiaci finanszírozás. Ez azért is van, mert nem azokat a kérdéseket teszik fel a cégek, amik egy hosszú távon fenntartható, egészséges gazdasági modellt feltételeznének, hanem az ingyenpénzt és az állami garanciát keresik.
A generációváltás középtávon a kkv-k legfontosabb kérdése – folytatta Balog Ádám. Egy kézben összpontosul a vállalat vezetése, a vezető egy ''90-es években alapított vállalat esetében ma már 60-70 éves ember.
Ahhoz, hogy a generációváltás úgy történjen meg, hogy nemzeti tulajdonban maradjanak a vállaltok, kell egy jól működő tőzsde – mondta Balog. Kiemelte: nem valamiféle globalizációellenesség mondja ezt vele, hanem az, hogy kell egy robusztus magyar középvállalti réteg ahhoz, hogy sikeresek legyünk. A Szentkirályi példáját hozta fel, amelynek nem volt lehetősége Magyarországon belüli forrásbevonásra, ezért eladták a cégét.
Balog Ádám szerint 100 körüli a tőzsdeképes cégek száma, akik jelenetős növekedési potenciállal rendelkeznek. Ezek a cégek teljesítik azokat a kritériumokat, amellyel el tudjuk kezdeni a felkészülést. A bankoknak is lehet szerepe a tőkepiac élénkítésében – tette hozzá.
Az MKB-nak is aktív részesének kell lennie a tőzsde újjászületésének – mutatott rá. Vállalták ugyanis, hogy bevezetik a tőzsdére a céget, ehhez olyan eredményességi számokat igyekeznek produkálni, ami a tőzsdei bevezetést lehetővé teszi.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.