BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Jól jöhet a Magyar Nagydíjnak a tulajdonosváltás

Csúcsközeli látogatószámot érhet el idén a Hungaroring. A legtöbb nézőt a Magyar Nagydíj vonzotta, amelynek megrendezését nem befolyásolja a Forma–1-et működtető cég tulajdonosváltása.

A korábbiaknál is érdekesebbek, változatosabbak lehetnek a Forma–1-es futamok – erre számít Gyulay Zsolt, a Hungaroring Sport Zrt. elnök-vezérigazgatója annak kapcsán, hogy az amerikai Liberty Media 8,5 milliárd dollárért többségi tulajdont szerez az autóversenyt működtető cégben (ennek közel a fele adósságátvállalás). A Forma–1 a világ egyik legsikeresebb sportvállalkozása, és ha egy tulajdonos ekkora összeget fektet be, annak pozitív hatása lehet a futamokra. De ebbe nincs beleszólása a Hungaroring Zrt.-nek – mondta lapunknak Gyulay. Kiemelte: az az érdekük, hogy a Magyar Nagydíj minél több nézőt vonzzon Mogyoródra, és ehhez hozzájárulhat a nagyobb show. A magyarországi verseny jövőjét nem érinti a tulajdonosváltás, hiszen a zrt. már korábban megkötötte a 2026-ig szóló szerződést Bernie Ecclestone-nal.

A Hungaroring rekonstrukciója azonban elkerülhetetlen. Idén felújították a mogyoródi pályát, de a lelátó, a főépület és a bokszutca korszerűsítése még várat magára. Szakértők szerint az épületeket célszerűbb lebontani, mint felújítani, és a közműveket is ki kell váltani. A tervek szerint új beléptetőrendszert építenének ki, és egy motorizációs élményközpontot is létrehoznának. A Hungaroring Zrt. által készített tanulmány szerint a beruházás költségét legalább 25 milliárd forintra becsülik.

A 2017-es költségvetésben ötmilliárd forintot biztosít az állam a Hungaroring fejlesztésére, ebből megkezdődhet a kivitelezési tervek elkészíttetése, illetve az engedélyek beszerzése. Ez időigényes, hiszen a kivitelezési tervek készítőit is közbeszerzésen kell kiválasztani – emelte ki a vezérigazgató. A bontáshoz körülbelül egy év múlva kezdhetnének hozzá; július 23-án meg kell tartani a Magyar Nagydíjat, illetve az azt követő versenyeket. Az építkezést az is befolyásolja, hogy mikor mekkora további költségvetési forrás áll majd rendelkezésre.

Állítólag a tervezett beruházásnak is szerepe volt abban, hogy a Bernie Ecclestone-nak fizetendő jogdíj mérséklődik a következő években. Egy ideig ez évente tíz százalékkal nőtt, 2012-től 7,5 százalékra mérséklődött az ütem, 2017-től 2026-ig pedig évi öt százalékra. Ennek alapján 2026-ig összesen 503 millió dollárba (140 milliárd forint) kerül a rendezés jogdíja. Egy 2014-es KPMG-tanulmány szerint azonban a Magyar Nagydíj évente több mint 17 milliárd forinttal járul hozzá a GDP-hez – csak az adó- és járulékbevételekből 7,5 milliárd forintot profitál a büdzsé (ennek több mint 30 százaléka áfa). A budapesti és a Mogyoród környéki hotelek telt házzal üzemelnek, és mintegy 69 millió ember nézi a futam élő közvetítését világszerte, ami 5,3 milliárd forint médiaértéket jelent.

Az idei Magyar Nagydíj a nemzetközi várakozásoknál jobban teljesített, közel annyian látogattak ki Mogyoródra, mint 2015-ben, a bevételek elérték az elmúlt évit – mondta Gyulay Zsolt. A teljes számvetés még korai, mert hátra van az idei utolsó nagy rendezvény, a DTM magyarországi futamát szeptember 23–24-én tartják. Idén mintegy 180 ezren nézték a helyszínen a Forma–1 versenyét, sok nézője volt a túraautó- (WTCC-) és a kamionos Európa-bajnokságnak, de a kisebb rendezvények is több tízezer látogatót vonzottak. Összességében idén mintegy négyszázezren látogathatnak ki a mogyoródi pályára, ami csúcsközeli nézőszám lehet.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.