BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Közel a „pozitív elrendezés”

Magyarország közel áll a paksi atomerőmű bővítésének tervével kapcsolatos kérdések „pozitív elrendezéséhez”, küszöbön a bővítés uniós jóváhagyása is – jelezte Maros Sefcovic, az Európai Bizottság energiaunióért felelős alelnöke. Sefcovic a Bloomberg szerint közölte: ha Magyarország úgy dönt, hogy orosz partnerével megépíti az atomerőművet, akkor azt az uniós jogszabályok szerint teheti meg. Az, hogy Magyarország önállóan dönt a saját energiamixéről, összhangban áll az uniós joggal. Persze – tette hozzá – elég nagy kihívás 5-20 évre előre jelezni az áramárakat.

A nyilatkozat nem szól arról, hol találták meg a közös nevezőt, korábbi értesülések szerint Brüsszelnek két elvárása volt. Az egyik szerint nem összpontosulhat túl nagy piac egyetlen szereplő kezében. Ez az veszély már ma sem áll fenn, mert a Paks II. projektcég nem a paksi atomerőművet ellenőrző és a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium által felügyelt MVM-é, hanem állami kézben van, és a Miniszterelnökségnek tartozik beszámolni. A másik feltétel szerint az új blokkok árama nem adható el majd közvetlenül az MVM nagykereskedőjének, hanem a tőzsdén kell rá vevőt keresni. Ez lenne a garancia arra, hogy Paks II. önmagában is gazdaságos. A meglévő blokkok pótlását célzó, de azoknál együtt nagyobb teljesítményű egységek építése legfeljebb 12 milliárd euróba kerülhet. A 2014 végi magyar–orosz megállapodás alapján a kivitelező az orosz Roszatom lesz, amely 40 százalékos magyarországi beszállítói arányt vállalt. A kivitelezést legfeljebb 10 milliárd euró hitellel támogatja az orosz Vnyesekonombank.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.