Hacsak nem történik váratlan gazdasági válság, a következő két-három évben minden bizonnyal tartós marad a lendület a lakáspiacon, ahol jövőre várható az igazi építkezési boom – derült ki tegnap a hétvégi Lakás 2016 kiállítás és vásár beharangozó sajtótájékoztatóján. „Míg 2014-ben első lépésként az ingatlanpiaci forgalom bővült látványosan (28 százalék), az árak viszont még csak minimálisan (2 százalék körül) emelkedtek, addig 2015-ben mindkét mutató körülbelül 15 százalékkal nőtt – emelte ki Valkó Dávid, az OTP Ingatlanpont vezető elemzője. A harmadik fő piaci paraméterben, az építési volumenben viszont még csak az idén indulhat el a növekedés. Ezt jól előre jelzi, hogy 2016 első hat hónapjában országosan 137 százalékkal nőtt a kiadott lakásépítési engedélyek száma.
Az év első nyolc hónapjában 210 új projekt keretében közel 6800 társasházi lakás jelent meg a kínálatban, emellett mintegy 40, összesen mintegy 7500 lakást tartalmazó beruházás előkészítését jelentették be. Ezek alapján az idén a tavalyinál körülbelül háromszor több, mintegy 3700 társasházi lakás átadása várható a fővárosban. A beruházók magabiztosságát növeli, hogy idén január és július között a kereslet is látványosan megugrott, és 2800 új lakás talált gazdára a fővárosban, ami a válság éveiben mért értékek többszöröse. Ha nem is ilyen nagy léptékkel, de hasonló élénkülés tapasztalható már Győrben és az ország más nagyvárosaiban is.
Egy előre nem látható válsággal nem kalkulálva, a forgalom emelkedő üteme a következő két-három évben mindenképpen kitarthat: az összes ingatlantranzakció darabszáma az idénre becsült 150 ezer után középtávon beállhat a válság előtti évek átlagának tekinthető 170-190 ezres intervallumba – hangsúlyozta Valkó Dávid. Az új lakások esetében 2019-re már évi 20-25 ezres bővüléssel számolnak a piaci szakértők. A kereslet fenntartásának feltétele ugyanakkor a tartós gazdasági növekedés, és nemcsak itthon, hanem egész Európában. A banki kamatok a következő három-öt évben valószínűleg alacsonyak maradnak, ami nagyon pozitív az ingatlanpiac szempontjából, mert ez középtávon fenntartja a keresletet, s azzal együtt az építési és felújítási kedvet is.
Földi Tibor ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy ma az egyik legnagyobb kérdés, hogy az építőipari kapacitások lépést tudnak-e tartani a felpörgő kereslettel. Valószínűleg nincs annyi kapacitás jelenleg a piacon, amennyi projektet kínálnak a beruházók, aminek az az oka, hogy megint sok fejlesztési tapasztalat nélküli cég akar profitálni a fellendülésből, szó szerint korábbi műkörmösök és zöldségesek is – hangsúlyozta Földi. Éppen ezért Árendás Gergely, a Property Market ügyvezető igazgatója azt ajánlja a lakásvásárlóknak, hogy alaposan nézzenek utána, hogy a fejlesztő cégnek van-e kivitelezési múltja és finanszírozási háttere.
A szakértők szerint valószínűleg tovább fokozódik a munkaerőhiány az ágazatban, ami miatt már az idén is átlagosan 20 százalékkal emelkedett a bérköltség. Bizonytalansági tényező az is, hogy az új lakások kedvezményes, ötszázalékos áfája egyelőre csak 2019-ig van érvényben. A döntéshozóknak mielőbb tisztázniuk kellene, hogy hosszabbítanak-e, különben a bizonytalanság negatívan érintheti a piacot, hiszen az emiatt előre hozott kereslet tovább feszítheti az amúgy is szűkre szabott kapacitásokat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.