Mi történik, ha citromlébe szódabikarbónát keverünk? Egy kémiai reakció jön létre, amely során a savas citrom és a lúgos szódabikarbóna semlegesítik egymást, miközben pezsgést észlelünk, amely a szén-dioxidképződés következménye. Ha pedig ilyenkor gyorsan megisszuk a folyadékot puffadás lesz az eredmény, sem lúgosítás, sem csoda nem történik. Ebből az ártatlannak tűnő praktikából lett kommentháború és hatalmas vita a legnagyobb közösségi oldalon. Novák Hunor orvos és Schorbert Norbert fitneszguru érveltek egymás ellen és persze mindkét oldalon beszálltak a kommentelők és a trollok is.
Az egészségügy amúgy nagyon népszerű téma az interneten. A keresési ranglistákon is vezetnek a különböző betegségek tünetei. Azt a jelenséget pedig kiberchondriának hívják, amikor laikusok ellenőrizhetetlen internetes honlapok segítségével próbálják meg diagnosztizálni magukat, miközben rendszerint a lehető legsúlyosabb betegséget ismerik föl magukon. Egy kutatás szerint a betegek 35 százaléka előbb keres rá a tüneteire, mint hogy orvoshoz fordulna és többségük a világhálón felállított diagnózis alapján gyógyszerezi magát.
„A bizonyítékokon alapuló orvoslás nem mindig olyan válaszokkal rendelkezik, amire a betegek vágynak – mondta Novák Hunor, gyermekorvos szakorvosjelölt a Mediaworks regionális lapjai központi szerkesztőségének. – Mondjuk, elhozza hozzám anyuka a gyerekét és azt mondom, hogy vírusfertőzése van, nincs rá orvosság, pihenjen, fogyasszon sok folyadékot a gyerek, és pár nap alatt meg fog gyógyulni, mert a szervezete egy tökéletesen működő rendszer és elbír vele. Ha ő nem ezt akarja hallani, addig megy és olvas, amíg elégedett nem lesz. Egyszerű válaszokat várnak a betegek és gyors megoldást akarnak. Azt kell mondanom, igény van a tévhitekre és a betegek egy része olyannyira felvértezi magát ezekkel, hogy el sem hiszi, hogy nem lúgosodhat a szervezete, vagy hogy hiába tesz erőfeszítéseket és költ el sok pénzt, nem fogja tudni méregteleníteni magát.”
Novák Hunornál akkor szakadt el a cérna, amikor tapasztalta, hogy a szülők szinte babonásan hisznek a borostyán nyaklánc fogzást könnyítő erejében.
„Ezek legtöbbször műanyagból készült, Kínában gyártott utánzatok, de az eredmény szempontjából lényegtelen is, hiszen az „eredeti” borostyánból készült sem hatásosabb. A kedvenc hozzászólásom a témával kapcsolatban az volt, amikor egy anyuka azt írta, maga is gondolt az esetleges balesetveszélyre, ezért ők csak az ágy mellé tették a nyakláncot, de úgy is használt. Az interneten tucatszám terjednek sokféle témában olyan írások, amelyek nem többek ócska reklámnál. Egy bombasztikus című, ám silány vagy félrevezető tartalmú cikk pedig akár több százezer olvasóhoz is eljuthat pár nap alatt, ha egy ismert ember megosztja. „Norbi testmozgás és a fogyás népszerűsítésével kapcsolatos munkásságát elismerem, pont ebből fakadóan bír komoly véleményformáló erővel, de ez bizony komoly felelősség is jár. Egymillió követővel kétes értékű, vagy káros egészségügyi tanácsokat megosztani egyszerűen felelőtlen és veszélyes dolog, de ez nemcsak rá igaz, hanem mindenkire, aki nagy népszerűségnek örvend és kritika nélkül terjeszt egészségügyi tartalmakat.” – tette hozzá Novák Hunor.
Az orrspray orrdugulást okozhat
Hazánkban indokolatlanul sokat használjuk a gyógyszeres orrsprayket, pedig az esetek döntő többségében nem lenne rá szükség. Túlzott alkalmazása veszélyes lehet, mert egyrészt túladagolható és mérgezést okozhat, másrészt - paradox módon - hosszan alkalmazva maga okoz orrdugulást azzal, hogy tartósan megduzzad tőle az orrnyálkahártya, amit a cseppek tartósító anyaga ugyancsak károsít. Használatuk csak indokolt esetben és csak egy hétig javasolt. A hétköznapi használatban elterjedt "tengervizes", azaz sóoldatos orrspray igazoltan hatásos és nagyon jó, viszont drága. Legtöbben nem tudják, hiszen nem verik nagydobra: a gyógyszertárban nevetséges áron megvehetik ugyanazt - csak kérni kell, fiziológiás sóoldatnak hívják.
Lúgosítani vagy savasítani nem lehet a szervezetünket, vérünk pH-ja szigorú határok között mozog: a bekerülő savat szervezetünk puffer rendszere azonnal semlegesíti, a vese pedig kiüríti – így maximum a vizeletünk pH-ja változhat minimális mértékben, miközben vérünk pH-ja nem változik. Ha mégis sikerülne, életveszélyes állapotot idézne elő, ha egyáltalán túlélnénk. A lúgosítással kapcsolatos népszerű elméletek kémiai és élettani szempontból számos tévhiten és szándékos félrevezetésen alapulnak. A módszerek nem az ígéretes, de még bizonyítandó gyógyászati metódusok, hanem sokkal inkább a megalapozatlan eljárások közé tartoznak. A lúgosításra ajánlott módszerek, ételek egy része nemhogy a vér, de még a vizelet pH-ját sem növeli. Nagyon röviden összefoglalva: a szervezet lúgosítása nem valósítható meg, és az ezzel kísérletező módszer csodás eredményei bizonyítatlan, ellenőrizetlen állítások.
Bomba üzlet, de semmi haszna a méregtelenítésnek
Az egyik olyan terület, ami a leggazdagabb kínálattal rendelkezik, a méregtelenítés. Különlegesnek mondott lábfürdők, tapaszok, őssejtstimulálóként árult anyagok, speciális diéták és teák. Ezek számítanak csodaszernek, ha méregtelenítésről van szó. Zacher Gábor, aki toxikológusként igencsak ért a mérgekhez, azt mondja: hatalmas átverés minden ilyen ígéret. A szervezetet a máj és a vese képes méregteleníteni és ha azok jól működnek, semmi más beavatkozásra nincs szükség. Mérgeket pedig semmilyen csodaszerrel vagy házi módszerrel nem tudunk eltávolítani a szervezetünkből – ígérjen bárki, bármi hasonlót.
Nátha ellen csak a türelem segít
A náthát gyógyszerrel, étrend kiegészítővel nem lehet megelőzni: Echinacea, C-vitamin, fokhagyma – mind hatástalan a megelőzésben, hiába hisszük mi magyarok ennek ellenkezőjét, teljesen felesleges ilyen célból adni. Sokat fejlődött az orvoslás az elmúlt évtizedekben, erre azonban még mindig nincs gyógyszer. Rengeteg vizsgálat történt gyógynövényekkel, cinkkel, C-vitaminnal és sok más készítménnyel is, de nátha ellen sajnos nem hatásosak. A mentol, kámfor, eukaliptusz és egyéb illóolajok sem ajánlottak, ahogy a forró gőz inhalálása sem, mivel a tüneteket alig enyhíti, viszont égést okozhat és komoly baleseti kockázatot jelent, ahogy a forróitalok sem gyógyítanak, csak tünetet csökkentenek, viszont megterhelést jelentenek a májnak és a vesének.
A lázat nem muszáj csillapítani
A láz jóindulatú, ártalmatlan folyamat, amely segíti a gyógyulást. Még a 40 fok feletti sem okoz semmilyen kárt: nem okoz görcsöt, nem károsítja a szerveket. Nincs olyan testhőmérséklet, ami felett kötelezően lázcsillapítót kellene adni, de ha a gyermek szenved a láztól, és rosszul érzi magát, jöhet a gyógyszer.
„A lázgörcs elnevezés elég szerencsétlen, jobb volna fertőzéshez kapcsolódó görcsnek hívni, ugyanis ma már tudjuk, hogy nem maga a láz okozza a görcsöt, hanem a háttérben lévő bonyolult biokémiai folyamatok, amelyekre a lázcsillapító nincs hatással. A fertőzés kiváltotta lázgörcs nulla-hat éves kor között fordulhat elő, már harmincnyolc fok körül bekövetkezhet, és hiába ad valaki akár több órával a láz megjelenése előtt lázcsillapítót: azzal se megelőzni, se megszüntetni nem tudja a lázgörcsöt, ebben minden orvosi tankönyv egyetért.
Az egyszerű lázgörcs bár rémisztő, de jóindulatú tünet: jó hír a szülőknek, hogy emiatt még soha nem halt meg egy gyerek sem a világon, és nem károsodik a gyermek agya sem. A görcs az esetek döntő többségében néhány perc alatt spontán megszűnik, csak a végbélbe adott görcsoldó segíthet megszüntetni még hamarabb a rosszullétet: lázcsillapító szirup adása vagy hűtőfürdő nem csak hatástalan, de életveszélyes is, hiszen a folyadék ilyenkor könnyen a légutakba kerülhet, és akár fulladást is okozhat.”
A kalcium nem használ az allergiára
Egyik fejlett ország szakmai szervezete, orvosi akadémiája sem ajánlja, gyakorlatilag szóba sem kerül a kalcium, mint az allergia gyógyítója, nálunk mégis évtizedek óta népszerű. Csak rossz megszokás és hajalmosak vagyunk a kalciumra a természet kincseként tekinteni - mondta Novák Hunor. Pedig a kalciumkészítményeket is ugyanúgy a gyógyszergyárak állítják elő, és forgalmazzák, mint az allergiagyógyszereket, az antihisztaminokat. Ráadásul a kalcium sokszor drágább is, mint az allergiára hatásos készítmények. Veszélyesnek önmagában nem mondható, de ha egy valódi allergiás sokkban ezzel húzzák az időt, mert azt hiszik, hogy hatásos lesz, az végzetes is lehet.
Nem immunhiányos a gyerek, ha gyakran beteg
Sok édesanyával találkoztam, aki panaszkodik: „állandóan beteg a gyermekem, biztos gyenge az immunrendszere, nem lehetne kivizsgáltatni?” A statisztikák azt mutatják: hat éves kor alatt átlagosan legalább hat megfázás van évente egy gyermeknél - azaz téli hónapokban havonta egy-egy - ami pedig átlagosan 12 napig tart. Hat éves kor felett évi három megfázással számolhatunk, a tünetek pedig átlag hat napig tartanak. Ezek csak átlagok, tehát az átlagnál több, a téli hónapban akár hatnál több megfázás is teljesen normális, meg kell nyugtassam a szülőket, az ilyen gyermek is egészséges, nem immunhiányos! És most csak a megfázásról van szó, amely során nem alakult ki szövődmény, és nem szedett össze más betegséget - hasmenés, középfülgyulladás, mandulagyulladás, tüdőgyulladás - a gyermek. Ha ezeket is számításba vesszük, azt láthatjuk, hogy a gyerekek jó része szinte „állandóan beteg” lesz. Ezt a fentiek fényében érdemes lenne minden édesanyának helyre tenni magában és elfogadni: ez az élet rendje, a gyermekek fogékonyak a betegségekkel szemben, és normális, hogy különösen télen szinte folyamatosan van valami betegségük – az immunrendszerük így tanul, ettől válik edzetté, nem a drága multivitaminoktól.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.