BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Pörög a lakáspiac

Az alacsony kamatkörnyezet kedvez az ingatlanbefektetéseknek, aminek köszönhetően a CIB már a felét eladta a nem fizetések fedezeteként hozzá került lakóépületeknek

Két ingatlancéget is alapított a CIB Bank és olasz anyabankja, az Intesa Sanpaolo. A CIB Property Ma­nagement Zrt. és az Intesa Sanpaolo Real Estate Hungary Zrt. jegyzett tőkéje egyaránt 5-5 millió forint, ugyanaz a három személy jogosult a képviseletükre, mindkettő könyvvizsgálója a KPMG Hungária Kft., csupán a székhelyük más. „A nem teljesítő portfóliónk értékesítése fontos törekvésünk, ezt támogatja ez a két cég is” – közölték a

Világgazdaság érdeklődésére a CIB-nél.
Utóbbi leányvállalata, a Recovery Zrt. az idén eddig több mint száz olyan ingatlant értékesített, melyek a nem fizetések fedezeteként kerültek a bankcsoporthoz. Így az eladásra kijelölt épületek, telkek fele már elkelt, jelesül a tarcali Andrássy Rezidencia vagy a Hotel Európa.

A CIB szerint az idén eddig értékesített ingatlanok túlnyomó része, 63 százaléka lakás, míg 18 százaléka a lakóingatlan építésére alkalmas telek. Kisebb a kereslet az irodaépületek és szállodák, valamint az ipari és kereskedelmi ingatlanok iránt. A legtöbb értékesített ingatlan budapesti, de a bankcsoport erősödő érdeklődést lát a megyeszékhelyeken is, elsősorban a jó elhelyezkedésű ingatlanok iránt.

Nemes Rudolf, a CIB-csoport visszavett eszközgazdálkodási vezetője szerint az alacsony kamatkörnyezet továbbra is kedvez az ingatlanbefektetéseknek. Emiatt térnek vissza a régióba a 2000-es években Magyarországon is aktív nyugat-európai és amerikai befektetők, mivel őket elsősorban a régióban elérhető magasabb hozamszint motiválja. Amellett, hogy a makrogazdasági adatok alapján biztonságosnak tekinthető a befektetési környezet, és számos ígéretes ingatlan áll a piacon értékesítés alatt. A magyar vásárlók aránya csökkenhet az intézményi befektetésre alkalmas ingatlankategóriákban, miközben vidéken – elsősorban a vonzó befektetési hozamszintnek, valamint az erősödő lokális gazdasági környezetnek köszönhetően – egyre több tranzakciót üthetnek nyélbe. Az elmúlt egy évben jelentős számú lakóingatlan-fejlesztés kezdődött el, ezért Nemes szerint 2017–18-ra stagnálhatnak vagy akár csökkenhetnek is az átlagos árak.

Növekvő irodabérletek

A lendületesen fejlődő infokommunikációs szektor (IKT) cégei keresik a legtöbb bérelhető irodát Budapesten – állapította meg a CBRE.

A 2015-ös év bérbeadási rekordja is nagyrészt Magyarország vezető IKT-cégei, a Telekom, az Ericsson és a Nokia jelentős, több tízezer négyzetméteres, új székházfejlesztéseinek volt köszönhető. Az infokommunikációs cégek leginkább a modern, bár nem feltétlenül újonnan épített, A kategóriás épületeket keresik, jó technikai adottságokkal. Számukra jellemzően a költségek minimalizálásánál fontosabb a magas színvonalú munkakörnyezet megteremtése, ugyanakkor Kákosy Zsolt, a CBRE ingatlanvagyon-kezelési vezetője szerint a könnyű megközelíthetőség is szempont. Jó példa erre a magyar startupból világhírű céggé fejlődött LogMeIn, mely sikeres piaci terjeszkedésével párhuzamosan egyre nagyobb területet bérel a CBRE kezelésében álló, száz százalékban bérbe adott Andrássy Palace-ban. Az IKT-vállalatok ugyanis elsősorban a központi és nem központi pesti és a dél-budai részen, valamint a Váci úton keresnek irodát. Az egyik legkedveltebb helyszín a Petőfi híd budai oldalán álló Science Park, amely hamarosan lehetőséget biztosít a kisebb cégeknek is, amelyeknek eddig gyakorlatilag nem jutott üres terület. Hasonló a helyzet a Nokia által „kinőtt” City Gate irodaházzal is, hiszen a Belső-Ferencvárosban ritkán találni teljes egészében megújuló épületekben üres irodaterületet.

A 2015-ös év bérbeadási rekordja is nagyrészt Magyarország vezető IKT-cégei, a Telekom, az Ericsson és a Nokia jelentős, több tízezer négyzetméteres, új székházfejlesztéseinek volt köszönhető. Az infokommunikációs cégek leginkább a modern, bár nem feltétlenül újonnan épített, A kategóriás épületeket keresik, jó technikai adottságokkal. Számukra jellemzően a költségek minimalizálásánál fontosabb a magas színvonalú munkakörnyezet megteremtése, ugyanakkor Kákosy Zsolt, a CBRE ingatlanvagyon-kezelési vezetője szerint a könnyű megközelíthetőség is szempont. Jó példa erre a magyar startupból világhírű céggé fejlődött LogMeIn, mely sikeres piaci terjeszkedésével párhuzamosan egyre nagyobb területet bérel a CBRE kezelésében álló, száz százalékban bérbe adott Andrássy Palace-ban. Az IKT-vállalatok ugyanis elsősorban a központi és nem központi pesti és a dél-budai részen, valamint a Váci úton keresnek irodát. Az egyik legkedveltebb helyszín a Petőfi híd budai oldalán álló Science Park, amely hamarosan lehetőséget biztosít a kisebb cégeknek is, amelyeknek eddig gyakorlatilag nem jutott üres terület. Hasonló a helyzet a Nokia által „kinőtt” City Gate irodaházzal is, hiszen a Belső-Ferencvárosban ritkán találni teljes egészében megújuló épületekben üres irodaterületet. A fellendülő ingatlanpiac segít a bankok portfoliójának tisztításában is Fotó: Teknős Miklós -->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.