BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Durván drágulnak a költségek a munkaerőhiány miatt! Sok lakásprojekt csúszik

A 2016-ban indult lakásfejlesztések több mint felében, azaz mintegy 4000 lakás esetében eddig még nem kezdték el az építkezést, főként a kapacitások szűkössége miatt.

Az év első kilenc hónapjában 11 ezer fölé emelkedett a Budapesten futó ingatlanfejlesztési projektek által kínált új lakások teljes száma – derült ki a Futureal-csoporthoz tartozó Cordia piackutatásából. A fővárosban 209, a négylakásosnál nagyobb projekt keretében mintegy 8700 új lakás értékesítése indult el, ebből 1527 új otthont a Cordia fejleszt, a főváros hét kerületében – sorolta Földi Tibor, a cég vezérigazgatója.

Január és szeptember között 5090 új építésű társasházi lakás kelt el a fővárosban, ami 2008 óta a legmagasabbnak számít, míg a kínálat az év eleje óta a háromszorosára, több mint 5300 új építésű lakásra emelkedett. „Várakozásaink szerint az eladások száma összességében a hétezret is meghaladja majd az idén” – hangsúlyozta Földi, hozzátéve, hogy mivel egy-egy fejlesztés átfutási ideje jellemzően másfél-két év, a jelenlegi kínálat lakásaiból csupán 11 százalékot adnak át az idén, jövőre 39 százalékot és a legtöbbet, 47 százalékot 2018-ban.

A vevők abszolút kedvencének a XIII. kerület számít, az év első háromnegyedében eladott több mint ötezer új építésű lakás egynegyede ebben a városrészben található. Szintén erős a XI. kerület, ahol a síkvidéki részen koncentrálódik az építési boom, nagy versennyel a fejlesztők között. Bel-Budán és a hegyvidéken viszont nem vagy alig találni új lakásberuházást. Intenzív a piac a belvárosban, ahol minden megjelenő projektre lecsapnak a befektetők, és Zuglóban is, ahol viszont az erős kereslet dacára egyelőre nagyon lassan bővül a kínálat.

A Cordia kutatásának adatai szerint a 2016-ban indult fejlesztések több mint felében, azaz mintegy 4000 lakás esetében eddig még nem kezdték el az építkezést. Földi Tibor szerint e mögött több ok is meghúzódhat, egyrészt az építőipart is jellemző munkaerőhiány miatt az építési költségek jelentősen (20-25 százalékkal) megnövekedtek, másrészt sok fejlesztő, főleg a kisebb, referenciával nem rendelkező cégek most szembesülnek azzal, hogy nem jutnak elegendő kapacitáshoz, így a projektjeik várhatóan csúszni fognak.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.