A hatalmas zuhanások negyedéve volt a legutóbbi az Ericssonnál: a világ legnagyobb mobilhálózati gyártójának számító svéd vállalat üzemi eredménye 94 százalékkal 300 millió koronára (34,8 millió dollár) esett vissza. Ehhez képest az árbevétel 14 százalékos csökkenése (51,1 milliárd koronára) már nem is olyan vészes, ám ezen belül a csoport fő tevékenységének számító hálózati berendezés ágazaté csaknem 20 százalékkal esett. Az elemzői várakozások 4,3 milliárd koronás üzemi eredményről és 53,6 milliárd koronás árbevételről szóltak, a tényleges eredmény ily módon már ötödik negyedéve marad el a várakozásoktól. A bruttó árrés 28 százalékra esett vissza az egy évvel korábbi 34 százalékról, a mostani a legrosszabb adat 2001 óta.
Az Ericsson elkeseredett küzdelmet vív az amúgy is gyengülő keresletet támasztó piacokért a finn Nokiával és a kínai Huawei-jel, ráadásul az elemzők, illetve a befektetők szerint kicsit későn ébredt fel. A Nokia idén az Alcatel Lucent megszerzésével erősített a hálózati tevékenységben, és ezt követően jelentős költségcsökkentést hajtott végre. Az Ericsson viszont csak most kezdett egy többezres létszámleépítésbe – Svédországban háromezer alkalmazottat küldenek el, ez az ottani állomány ötöde –, ráadásul még nem találták meg a július végén menesztett vezérigazgató, Hans Vestberg utódját.
Az Ericsson közleménye mindenesetre úgy fogalmaz, hogy a forgalom visszaesése elsősorban az olyan piacoknak tudható be, amelyeken mostanában rosszak a makrogazdasági feltételek – ilyen például Brazília, Oroszország vagy a Közel-Kelet. Az európai árbevételt pedig az vetette vissza a svéd vállalat szerint, hogy 2015-ben már nagyjából lezárultak a széles sávú mobilprojektek.
Nyitás után az Ericsson árfolyama 16 százalékkal 51,70 koronára esett vissza a stockholmi tőzsdén, ahol idén eddig 37 százalékot veszített a Bloomberg adatai szerint.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.