BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Migránsokból váltak dollármilliárdossá

Soros, Peterffy, Udvar-Hazy és Simonyi alkotja a leggazdagabb, hazánkban született amerikai milliárdosok magyar frakcióját. Elemzők szerint a bevándorlók vállalkozó kedvéből és tehetségéből Amerika sokat profitál.

A négyszáz leggazdagabb amerikai körében rekordot döntött a migránsok száma: 21 ország 42 szülötte mondhatja el magáról, hogy megcsinálta a szerencséjét az Egyesült Államokban. A Forbes magazin listáján szereplő 42 szupergazdag összesen 250 milliárd dolláros vagyonnal rendelkezik. A listát a Google társalapítója, Sergey Brin vezeti 37,5 milliárdos vagyonával, ő hatéves korában érkezett matematikus szüleivel a nagy lehetőségek hazájába. A szülőket otthon zsidóságuk miatt kiközösítették, az egyetemen is támadások célpontjai voltak. Amerikában viszont senkit sem érdekelt a származásuk és az előéletük, csak az, hogyan végzik a munkájukat. Ez egyébként gyakorlatilag valamennyi bevándorlóból lett milliárdosra igaz.

Mindössze ketten jutottak örökség révén vagyonukhoz, a többiek valódi self-made manként valósították meg álmaikat. Olyannyira, hogy az idegenellenességéről ismert és szigorú bevándorlási szabályok bevezetésével kampányoló amerikai republikánus elnökjelölt, Donald Trump is elbújhat mögöttük, hiszen 14-en előtte végeztek a Forbes idei vagyonfelmérésén.

Trump 35 helyet visszacsúszva a 156. pozíciót szerezte meg, miután az ingatlanárak árak csökkenése miatt egy év alatt 800 millió dollárral 3,7 milliárdra zsugorodott a vagyona. A 42 amerikaivá vált migránsmilliárdos közül hatan képviselik Izraelt, öten Indiát és négyen-négyen Magyarországot és Tajvant. A magyar szereplők régi motorosnak számítanak a szakmájukban. Soros György befektetési guru a Forbes lista törzsvendége, ezúttal 24,9 milliárd dolláros vagyonával a 19. helyig jutott el.

Összetőzsdézte 12,6 milliárd dolláros vagyonát, és ezzel a 32. a rangsorban, az idehaza kevéssé ismert, eredetileg Péterffy Tamásként anyakönyvezett Thomas Peterffy. Az idén 70 éves Steven Udvar-Hazy, alias Udvarházy Ferenc István, az Air Lease Corporation vezérigazgatója, aki 3,5 milliárd dolláros vagyonát még az International Lease Finance Corporation (ILFC), a világ egyik legnagyobb repülőgépeket lízingbe adó vállalatának korábbi elnök-vezérigazgatójaként alapozta meg. Charles Simonyi, azaz Simonyi Károly a Microsoft vezető szoftvertervezőjeként szerzett nevet, és 1,8 milliárd dolláros vagyonának döntő része is innen ered. Simonyi űrturistaként is ismert, ő még Farkas Bertalannál is több időt töltött az űrben.

A Kauffmann alapítvány a bevándorlók üzleti életbe történő integrációját vizsgálva megállapította, hogy rendkívül erős bennük a vállalkozási hajlandóság – írja a The Washington Post. Mintegy kétszer akkora eséllyel válnak vállalkozóvá, mint a született amerikaiak. Ez a bizonyításvággyal is összefügg, és a magukkal hozott egészséges kockázatvállalással, szemléletmóddal, ami innovációk sorát eredményezi, s amiből a befogadó ország gazdasága is sokat profitál. Amerikában a sikeréhes és tehetséges jelentkezők zöme megkaphatja a lehetőséget a felemelkedéshez, és magas arányban élnek is ezzel. Sok migráns kicsiben, garázsvállalkozásként kezdi sikertörténetét, elsősorban a technológiai szektorban. Az NFAP független piackutató felmérése szerint a 87 darab, egymilliárd dollárnál magasabb piaci értékű amerikai technológiai cég közül 44-et külföldről betelepült emberek alapítottak és futtattak fel.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.