Közös fellebbezésben szedte csokorba korábban már megfogalmazott kifogásait a két új paksi blokk építése ellen az Energiaklub és a Greenpeace. A napokban elkészített beadványukkal az ellen tiltakoznak, hogy a beruházás megkapta környezetvédelmi engedélyét. A két szervezet egyik fő aggálya az, hogy nem melegíti-e túl a Dunát a két új létesítmény, főleg azokban az években, amikor a már meglévő blokkokkal párhuzamosan működnek. A másik, hogy szerintük nem elégséges a majdani atomerőmű radioaktív hulladékainak sorsáról rendelkezésre álló információ.
Az utóbbi kérdés elvileg nem időszerű, mert az atomerőmű és a hulladéktárolók építése külön projekt. Tény viszont, hogy a sugárzó veszélyes hulladékok éppen a tervezett kapacitáspótlás miatt keletkeznek, tehát mielőbb tudni kell, hogy azok hol és miként helyezhetők majd el biztonságosan. Ezt tudjuk is, de csak „időarányosan”, s a fellebbezők ezzel (és mással is) elégedetlenek. A Paksi Atomerőmű kis és közepes radioaktivitású anyagai régóta hazai tárolókba kerülnek, a nagy radioaktivitásúak pontos helyét és elhelyezésének módját pedig évtizedek óta keresik. (Épp a napokban tettek közzé újabb, kedvező vizsgálati adatokat a majdani befogadó mecseki létesítmény földtani környezetéről.) Külföldön már épülnek is ilyen tárolók, de a használatukra vonatkozó gyakorlati tapasztalat még nincs. A paksi atomerőmű leszerelésére is kidolgoztak már több forgatókönyvet. Az előbbiek alapján az új blokkok 2085-ös és 2086-os leállításának idejére az összes sugárzó anyag kezelésének régen megoldottnak kell lennie. A nézetkülönbség Paks II. előkészítői és ellenzői között itt abban áll, hogy a biztonságos hulladéktárolás problematikájára lesz-e időben válasz.
A 128 oldalas környezetvédelmi engedély műszaki és környezetvédelmi feltételek sorát szabja a két új blokk megépítéséhez. Ezek például levegőtisztasági, zajvédelmi, hőszennyezés-védelmi és környezeti sugárvédelmi, táj- és természetvédelmi, zajvédelmi, létesítési, üzemeltetési, majd a felhagyásra vonatkozó elvárások. Előírások sora szerepel arról, milyen szabványoknak kell majd megfelelni, azok betartását milyen gyakorisággal és hogyan kell ellenőrizni. Ezek között kiemelt helyet (és terjedelmet) kaptak a sugárvédelmi és hőszennyezési szempontok.
Az Energiaklub és a Greenpeace aggályai kapcsán Aszódi Attila, Paks II. kormánybiztosa az Origót emlékeztette, hogy a vitatott kérdések a projekt előkészítése során tartott közmeghallgatásokon felmerültek, és kérdéseikre a zöldszervezetek választ kaptak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.