Az állami MVM-csoporthoz kerül a Csepel II. Erőmű. A Világgazdaság értesülése szerint a vevő már meg is állapodott az erőműtársaság tulajdonosával, svájci Alpiq AG-vel, de a szerződést még nem írták alá. A készülődés egy ideje nem volt titok. A közelmúltban Csiba Péter, az MVM elnök-vezérigazgatója azt közölte a Világgazdasággal, hogy cége tárgyal az erőmű megvásárlásáról. A gazdát cserélő társaság egységei korábban is az MVM mérlegkörében, vagyis az MVM létesítményeivel összehangoltan működtek. A gönyűi és a Dunamenti 3. blokk után a csepeli az ország legkorszerűbb gázüzemű erőműve. 2000-ben épült, villamos energia mellett hőt is előállít a távfűtés és ipari felhasználók számára.
Az eladási tervekről beszámolt az Alpiq is. Honlapja szerint a budapesti, 403 megawatt teljesítményű, gázüzemű, kombinált ciklusú Csepel II. eladásából csökkenteni tudja majd nettó adósságát. Az erőmű egyébként sem tartozik a fő profiljába, ezért meg kell válni tőle a csoportnál folyó áramvonalasítás részeként. Az Alpiq már szeptember 22-én azt írta, hogy megállapodott az MVM-mel, de még számos döntés hátra volt, többek között a hatósági jóváhagyások. Az Alpiq december végéig végezni szeretne az eladással.
Az MVM számára a Csepel II. elég nagy, de csak egy falat erőmű-portfóliója hizlalása terén. Egy tavaly májusi szándéknyilatkozat alapján 25-ről 49 százalékra növelné a részesedését a ligniterőművet működtető mátrai erőműben, de még nincs megállapodás. Látványos tervei vannak a zöldenergia-termelés terén is, ahol az idén átadott pécsi napelempark volt a kísérleti projektje. Még ebben az évben, majd jövőre is átadna újabbakat. Vizsgál persze más technológiákat és külföldi lehetőségeket is. Romániában például már van vízerőműve, és valószínűleg még egyet vásárol az idén. Ugyanott nap- és szélerőmű-lehetőségeket is keres. Az MVM „erőművi lelke” persze a paksi atomerőmű.
Áram biometánból
Magyarországon épül fel a világ első hálózati termelésre képes, úgynevezett áramból gáz (power-to-gas) típusú erőműve az MVM-csoport és a német Electrochaea együttműködésében. A létesítmény a világon egyedülálló, biológiai metánfejlesztésen alapuló technológiát alkalmaz majd, kapacitása a tíz megawattot is elérheti. A rendszer alapja egy mesterségesen kitenyésztett mikroorganizmus (methanogenic archaea). Az így termelt biometán tárolható és közvetlenül felhasználható.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.