A portál cikke szerint az örökségkezelő 26 millió forintért szerezte meg a műtárgyat, amelyet a Gyugyi-gyűjtemény részeként hamarosan bemutatnak a nagyközönségnek is.
A kályhát Zsolnay Miklósnak és feleségének, Bónis Malvin színésznőnek készítették valószínűleg 1911-ben. A színésznő a János Vitéz centenáriumi előadására kapta egy rajongójától azt a Thököly úti villát, ahol később Zsolnay megépíttette a román stílusú kandallót.
A műtárgy keménycserépből készült, aranyló tüzű, zöld eozinmázas elemekkel díszített darab. Egy hasonló, historizáló kályha díszítette valaha a budavári palota egyik legszebb, Szent Istvánról elnevezett termét. Ez a helyiség a második világháborúban megsemmisült, így járt a legtöbb Zsolnay-féle kandalló is - írták.
Páva Zsolt, Pécs polgármestere a lapnak azt mondta: 2009-es megválasztása után azt a célt tűzte ki, hogy a Zsolnay-örökség legértékesebb darabjai ne a világban elszórva, hanem Pécsett jelenjenek meg.
Felidézte, hogy ennek egyik első lépéseként a meglévő Zsolnay-gyűjteményeket kiegészítve megállapodtak Gyugyi László műgyűjtővel arról, hogy Pécs megvásárolja a legértékesebb műtárgyakat, s azokat állandó jelleggel kiállítja a Zsolnay Kulturális Negyedben.
A megkezdett értékmentés azóta is folyik. Gyugyi László rendszeresen újabb műtárgyakkal bővíti a pécsi tárlatot, emellett létrejött a Rózsaszín Zsolnay Kiállítás, s a Júlia-óriásvázák mindkét darabja Pécsre került.
Páva Zsolt a portálnak hangsúlyozta: a Zsolnay-legenda Pécs elidegeníthetetlen értéke, mely meghatározza a város múltját, jelenét és jövőjét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.