BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Zöld jelzés a fúziós atomprojektnek

A tervezettnél várhatóan öt évvel később, 2025-ben indulhat be a világ legnagyobb, kísérleti fúziós erőműve, de ez is eredmény a bizonytalanság után. Az Európai Parlament ugyanis áprilisban elhalasztotta a franciaországi Cadarache-ban zajló ITER (International Thermonuclear Experimental Reactor) projekt 2014-es költségvetésének elfogadását, mert további adatokat kért be az uniós forrást folyósító Fusion for Energy (F4E) ügynökségtől a kiadásokról és az ütemezésről. Az ITER 15 milliárd euróba kerül a nucnet.org szerint. A beruházás most folytatódhat, mert a parlament az F4E-től kapott kiegészítésekkel a napokban elfogadta a költségvetést. Az ITER-en az EU, valamint az USA, Kína, India, Japán, Oroszország és Dél-Korea kutatói dolgoznak, azt szeretnék igazolni, hogy a fúziós atomenergia hasznosítása lehetséges, emellett biztonságos, korlátlanul hozzáférhető és környezetvédelmi szempontból „felelős”.

Ma az atomenergia piacán még a hagyományos technológia az úr: az így előállított energia mennyisége 2040-ig 71 százalékkal 4,4 terawatt­órára nő a japán energiagazdasági intézet előrejelzése szerint. Addigra a világ energiaigénye is megkétszereződik 1990-hez képest, kielégítésében még mindig 74 százalék jut az olaj-, a szén- és a gázerőművekre. Az USA-ban mindenesetre a napokban indult meg a húsz évig, 4,7 milliárd dollárért épített, 1150 megawattos Watts 2. atomerőmű kereskedelmi üzeme.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.