BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Aranyvasárnap Virág Juditéknál

Magasra teszi a mércét a Virág Judit Galéria a karácsonyi árverésen, a százmillióhoz közeli tételek mellett gazdag a kínálat a 10–30 milliós becsértéksávban is

Négy festmény becsértéke is meghaladja az 50 milliót a Virág Judit Galéria december 18-i árverésének 227 tétele közül. A legmagasabbra Boromisza Tibor nagybányai korszakában készült Rőzsehordók a ligetben című neós képét tartják, 80–100 millió forintos becsérték mellett 42 milliós kikiáltási áron indul. Munkácsy Mihály 1873-as Naplementéje 40 millió forinton kezd (70–90 milliós becsértékkel), ez az életmű egyik kulcsfontosságú darabja, eredetileg ifjabb Andrássy Gyuláé volt.

Aba-Novák Vilmos 1933-as Álarcfestő című, temperával fára festett önarcképe 60–90 millió forintos becsértéket kapott, kikiáltási ára 34 millió forint, mellette még több nagy értékű Aba-Novák-festményt is kínálnak. Rippl-Rónai 1907-es képe, a Társaság a kastélyparkban a kukoricás korszakba való átmenetet testesíti meg, becsértéke 55–75 millió forint, kezdő ára 34 millió. Két évvel korábbi pasztellje, a Kerti társaság 6 millióról kezd, becsértéke 10–13 millió forint (hasonló értékeket kapott egy Zorka-pasztell is). A fő tételek közé tartozik még Szobotka Imre nagyvárosi kubista műve, az Utca 50–70 milliós becsértékkel, 25 milliós kezdéssel.

A Nyolcakhoz tartózó Kmetty János 1912-ben, párizsi tapasztalataiból töltekezve festette meg a Városliget című képet, amely most 12 millióról indul, 20–30 millió forintos becsérték mellett. Perlrott Csaba Vilmostól több, tematikájában Nagybányától Párizsig terjedő kép szerepel az anyagban. Vaszary János strandképe és katonaportréi ezúttal a 20 millió forint alatti kategóriában maradnak.

Márffy Ödön képei közül a Csinszka halála után pár évvel Olaszországban készült Halászok az öbölben 10 millióról kezd, becsértéke 16–20 millió forint, de kínálnak egy másik tengerparti képet is, 10–15 milliós becsértéksávban, valamint egy csendéletet a harmincas évek elejéről, 4 millió forintos kezdő áron, 7–9 milliós becsértékkel.

A magyar avantgárd egyik kiemelkedő alkotása, Bernáth Aurél Graphik-mappája 1922-ben, a művész bécsi emigrációjában született, a Kassák hatását mutató mű kezdő ára – jelentőségének megfelelően – 16 millió, becsértéke 25–30 millió forint. A mappa legutóbb 2014 tavaszán bukkant fel a Kieselbach Galéria árverésén, akkor a Kassáknak és feleségének dedikált példány 26 millió forinton fejezte be a licitet. Mattis-Teutsch Jánosnak most több 1914 és 1959 közt született műve került vissza egy német magángyűjteményből. (A korai avantgárd a nemzetközi piacon is aktuális trend, Mattis-Teutsch Álló figurák című festménye a Sotheby’s november 30-i árverésén 32 500 fontért cserélt gazdát.)

A salgótarjáni roma festő, Balázs János képeit régóta többen gyűjtik, mostanában szinte mindig megháromszorozta kikiáltási árát; a halála előtt két évvel, 1975-ben készített Fantázia 380 ezerről indul, de becsértéke eléri a milliós nagyságrendet.

Kiemelkedő Zsolnay vázák

Mint a Virág Judit Galériánál megszokott, most is sok a csúcskategóriás Zsolnay, millió fölötti kezdésekkel. A legdrágább tétel Mack Lajos párducos-nőalakos vázája 1907–1908-ból, amelynek 4,4 milliós kikiáltási ára mellé 6–9 millió forintos becsértéket rendeltek. Egy 1886-os díszváza – leírása szerint – egy kastély berendezéséhez tartozott, és Sikorski Tádé formaterve alapján készült, becsértéke 5–8 millió, kezdő ára

3 millió forint.

3 millió forint. Boromisza Tibor: Rőzsehordók a ligetben -->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.