Idén minden eddiginél több, összesen 11 jogcím esetében juthatnak hozzá az akár 70 százalékos támogatási előleghez a gazdálkodók. November végéig a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) már valamivel több, mint 205 milliárd forintot át is utalt az érintettek számlájára – közölte a Világgazdaság megkeresésére Viski József. A Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal elnöke szerint november végéig mintegy 118 milliárd forint „SAPS”-t, vagyis egységes területalapú támogatási előleget kaptak meg a gazdálkodók, s december első felében további 20 milliárd forintos részkifizetés várható. A „zöldítés” jogcím keretében november végéig közel 44 milliárd forint előleget fizettek ki. A „fiatal gazdálkodók” támogatásánál az előlegfizetés csak november elején kezdődött, és a hónap végéig közel 1,5 milliárd forint előleget utaltak át. Szintén történt előlegfizetés a „kistermelői támogatási rendszer” keretében, november folyamán több mint 4,6 milliárd forint, december első felében pedig várhatóan további 1,8 milliárd forint részkifizetés valósul meg. Mindemellett a „tejhasznú tehéntartás” jogcím keretében mintegy 11,7 milliárd forintot utalt a kifizető ügynökség november végéig, s december első felében további
5 milliárd forint részkifizetés várható. A „termeléshez kötött anyajuhtartás támogatása” jogcímen november végéig több mint 3,7 milliárd forint, míg „a termeléshez kötött hízottbika-tartás támogatása” jogcímen csaknem 0,3 milliárd forint előleg kifizetése történt meg.
A nemzeti támogatások keretében a legnagyobb összeget, 11,7 milliárd forintos előleget a tejtermelők vehették kézhez, „termeléstől elválasztott átmeneti nemzeti támogatás” jogcímen. A hízottbika-tartók ugyanezen a jogcímen november végéig 2,3 milliárd forinthoz jutottak, A „termeléstől elválasztott szarvasmarha extenzifikációs átmeneti nemzeti támogatás” jogcímen november végéig mintegy 1,9 milliárd forint kifizetése történt meg. A Vidékfejlesztési Program keretében idén először nyílt lehetőség előlegfizetésre az agrár-környezetgazdálkodási program (AKG) és az ökológiai gazdálkodásra történő áttérés, ökológiai gazdálkodás fenntartása (ÖKO) pályázatok esetében. November végéig 15,4 milliárd forintot meghaladó összeg kifizetése történt meg előleg címén, s további 0,9 milliárd forint kifizetés várható december végéig az „erdőgazdálkodók normatív vidékfejlesztési támogatásai” jogcím keretében, s további mintegy 2 milliárd forint szerekezetátalakítási támogatás juthat a tejágazatnak az állatjóléti intézkedés keretében – mondta Viski József. Hozzátette: a kamara számításai szerint a részkifizetések a SAPS, a zöldítés, a fiatal gazda támogatása, a termeléshez kötött anyajuh és hízott bika esetében 2017 első negyedévében kezdődhetnek meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.