A hazai villamosenergia-felhasználók 79,94 milliárd forintnyi megújuló alapú, illetve hulladékból előállított villamos energiát vásároltak 2015-ben, a vételár 62 százaléka, 50 milliárd forint a piaci ár fölötti tétel volt, amit versenypiaci vásárlók adtak össze támogatásként. E számok alig térnek el az egy évvel korábbiaktól. A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal friss beszámolója szerint a teljes kifizetés egy, az azon belüli támogatás pedig két százalékkal emelkedett a 2014-eshez képest. A támogatásra jogosító, kötelező átvételi rendszerben (KÁT) eladott villamos energia mennyisége mindössze 1,1 százalékkal nőtt, s 2438 gigawattórát tett ki.
A KÁT-os termelés belső szerkezete viszont kissé átalakult, így átcsoportosultak a támogatások is. Az időjárás ugyanis nem kedvezett a vízerőműveknek, amelyek az előző évhez képest 23 százalékkal kevesebb villamos energiát termeltek, de a csökkenést ellensúlyozta a szél-, a nap-, a biomassza- és a hulladékot égető erőművek termelésének növekedése. Főként a napenergiás és a vegyes tüzelésű erőművek révén tavaly, 2015-ben 4,5 százalékkal, 854,3 megawattra emelkedett a KÁT rendszerben értékesítő erőművek összkapacitása.
A 49,58 milliárd forintnyi támogatás túlnyomó része ismét a zöldáramtermelőknek jutott, míg a hulladékot égető erőművek csak 256 millió forintot kaptak. Maga az átlagos átvételi ár és a fajlagos támogatás is lényegében változatlan maradt a múlt évben.
A pluszköltségekkel együtt tavaly összesen 55,23 milliárd forinttal támogatták zöld- és a hulladékalapú áram előállítását az egyetemes szolgáltatásra nem jogosult fogyasztók a megvásárolt áram árán keresztül. A 2014-es összeg 51,96 milliárd forint volt.
Megtisztítják az európai légkört
Az Európai Parlament és a Tanács hamarosan tárgyalja az Európai Bizottság által „Tiszta energiát minden európainak” néven csütörtökön közzétett csomagot. Ez határozza meg, miként csökkenthető az EU szén-dioxid-kibocsátása 2030-ra 40 százalékkal úgy, hogy közben az unió a nemzetközi zöldiparban az élre kerül. Tavaly globálisan 300 milliárd eurónyit költöttek tiszta energia előállítására. A 2021 utáni uniós terv évi 177 milliárd. Az átalakulás évi 1 százalékos GDP-növekedést hozhat, és 900 ezer munkahelyet teremthet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.