BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Stresszteszt: jelesre vizsgáztak az amerikai bankok

Tőkehelyzetének rendezésére kényszerül a brit RBS nagybank, amely megbukott a soros stresszteszten. Az amerikai bankok eközben jelesre vizsgáztak válságtűrésből

Nagyot bukott a brit jegybank (BoE) idei stressztesztjén a Royal Bank of Scotland Group (RBS): a 73 százalékban állami tulajdonú, több mint 90 ezer főt foglalkoztató bankcsoport már az eredmények szerdai közzététele előtt a BoE elé tárta új tőketervét, amelyben további költségcsökkentések mellett újabb eszközeladásokat is vállalt, utóbbit mintegy 2 milliárd font értékben.

Az RBS Tier1 tőkemegfelelési mutatója a legrosszabb forgatókönyv esetén a 2015 végén kimutatott 15,5-ről 5,9 százalékra esne vissza (a BoE küszöbértéke alapból 6,6 százalék volt, de a rendszerszinten fontosnak ítélt bankoktól 7,3 százalékot vártak el). A márciusi helyzetből kiinduló – tehát az uniós kilépésről szóló júniusi népszavazás hatásaival nem foglalkozó –, hét nagybankra kiterjedő stresszteszten a Barclays és a Standard Chartered sem ugrotta meg a Tier1 küszöbértékét, de tőlük nem várnak el új tőketervet, mert e bankok idén már megtették a megfelelő lépéseket tőkehelyzetük megerősítésére. A Lloyds Banking Group, a HSBC, a Nationwide Building Society és a Banco Santander brit leánybankja átment a próbán, ami a BoE szerint azt mutatja, hogy a nagybankok összességében folyamatosan javítanak a tőkehelyzetükön, stressztűrő képességükön. Az idei teszt egyébként minden eddiginél szigorúbb volt, hipotézisei között szerepelt például a világgazdaság 1,9 százalékos zsugorodása, a brit lakásárak 31 százalékos csökkenése, Kína és Hongkong súlyos válsága is.

A 2008–2009-ben többszöri állami beavatkozással, adófizetői pénzből megmentett RBS nehézségeinek egy része abból adódik, hogy máig nem tudott megegyezni az USA hatóságaival egyes, a válság előtt lebonyolított kétes értékpapírügyletekkel kapcsolatos perekben, és ezek jogi költségeire jelentős tartalékot kell képeznie. Ezen túlmenően a bank nem halad elég jól vagyonelemei értékesítésével sem.

Az amerikai bankrendszer eközben egyre jobban áll: összesített nyeresége a harmadik negyedévben 45,6 milliárd dollárt tett ki, ez 13 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbi időszakét – derül ki a Szövetségi Betétbiztosító (FDIC) összesített adataiból. Mindez azt mutatja, hogy a bankrendszer sikeresen és megerősödve lábalt ki a 2008-as pénzügyi világválságból.

Gondok azért még akadnak, az utóbbi időben az alacsony árak miatt megrendült fizetőképességű energiaszektor hiteleinél kellett nagyobb leírásokkal szembesülniük a bankoknak, de az alapanyagárak esése az ipari és kereskedelmi hitelportfóliók minőségén is nyomot hagyott. Utóbbiak miatt a negyedévben 946 millió dollár értékű hitelt kellett leírni, ez 83 százalékkal több az egy évvel korábbinál. Mindez nem változtat azon, hogy a szektor szereplőinek 61 százaléka nyeresége növekedésével zárta a negyedévet.

Pozitívum, hogy a veszteséges bankok részaránya 5,2-ről 4,6 százalékra csökkent, ilyen alacsony adatot legutóbb 1997-ben mért az FDIC. A csődök száma az idén ötre csökkent, itt a rekordot 2010 hozta 157 esettel. A betétbiztosító figyelőlistáján 132 kockázatosnak ítélt bank szerepel, számuk júniushoz képest tizenöttel csökkent. Ez hét éve a legalacsonyabb szám, míg a rekordot a 2011-ben intézkedés alá vont 888 pénzintézet jelentette. A javulás az FDIC mérlegén is látszik, mára 80,7 milliárd dollárra emelkedett a felügyelt intézmények befizetéseiből képzett tartalékuk.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.