Nem várható komolyabb elmozdulás a gabona és a kukorica árában a közeljövőben, jelenleg mindkét termény a 40 ezer forintos árszint közelében van – mondta a Világgazdaság megkeresésére Pótsa Zsófia. A Gabonafeldolgozók, Takarmánygyártók és Kereskedők (Gabonaszövetség) főtitkára szerint a 2015-ös árakhoz képest jelenleg 15-20 százalékkal alacsonyabban jegyzik a búzát és a tengerit. Az árakat – tette hozzá – egyértelműen a világpiaci készletek alakulása mozgatja úgy a globális, mint a hazai szinten. Búzából és kukoricából világszinten is jó termés volt, árubőség van. A főtitkár szerint ez az állítás Magyarország esetében még inkább igaz, hiszen eleve több mint kétmillió tonnás átmenő búzakészlettel indítottuk az őszi betakarítást.
Pótsa Zsófia meglátása szerint egyébként a legnagyobb gond a magyar áruval az, hogy nem tudja elhagyni az országot, a kivitel ugyanis nem megy olyan ütemben, mint ahogy az elvárható lett volna. Úgy tűnik, az ukrán terménnyel szemben nem vagyunk versenyképesek, főleg a harmadik országokban. Ráadásul nemcsak az unión kívüli országok piacáról szorulunk ki, de elmaradozunk a számunkra nagy piacot jelentő Olaszországból is. Az ukránok ugyanis alacsonyabb áron tudják eljuttatni termésüket az olaszokhoz. Az alacsony vízállás pedig a dunai kiszállást is jelentősen megdrágítja, a kereskedők beszámolója szerint november óta alig volt hajóberakás.
Hasonlóan vélekedett Petőházi Tamás, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnöke is, aki úgy vélte, hogy a mostani árak mellett az átlagtermésnél kevesebbet betakarítók veszteséggel adnak túl árujukon. Véleménye szerint a világpiaci árakat, s azokon keresztül esetleg a hazai elmozdulást is, majd csak a dél-amerikai aratás fogja befolyásolni. Az ezzel kapcsolatos becslések előreláthatóan megmozgatják majd az árupiacokat is. Petőházi szerint a nemzetközi árszintek alakulására rövid távon az olajár van a legerősebb hatással, hosszabb távon pedig az átmenő készletek méretének változása lehet a legfontosabb tényező.
A hótakaró nélküli fagyos időszak leginkább a repceterületeket viseli meg, ahol számítani kell a felfagyásra – tette hozzá Fórián Zoltán, a Takarék Agrár Központ agrárszakértője.
A hótakaró nélküli fagyos időszak leginkább a repceterületeket viseli meg, ahol számítani kell a felfagyásra – tette hozzá Fórián Zoltán, a Takarék Agrár Központ agrárszakértője. Bőség van kukoricából is Fotó: Löffler Péter -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.