Az Ibolya Tibor főügyésznek címzett és lapunk birtokába került levélben az egyesület rámutat arra, hogy könyvszakma egyik meghatározó cégcsoportja, melyhez tartozik a Könyvbazár Kft. mint könyvnagykereskedő és a Rainbow Kft mint könyvkiskereskedő - mely 56 könyvesboltot működtet - egymást vádolják körülbelül 3,5 milliárd forint eltulajdonításával. Az MKKE tudomása szerint az említett két cég egymás ellen már büntetőfeljelentést tett.
Az MKKE korábbi tájékoztatása szerint a Matyi Dezső vezette Könyvbazár Kft. hárommilliárd forintot meghaladó adósságot halmozott fel könyvkereskedelmi partnerei felé. A kiadók túlnyomó többsége már visszahívta könyveit az Alexandra bolthálózatából, és a szerződések szerinti 30-60 nap leteltével peres úton próbálja behajtani a Könyvbazár Kft. tartozásait.
A Világgazdaság múlt szerdai számában írta meg, hogy a MKKE hárommilliárd forintos állami beavatkozást kért, amivel az Alexandra bolthálózat fizetésképtelenné válása után megakadályozható lenne a könyves piac összeomlása. Január 30-i keltezésű levelében az MKKE arra mutat rá, hogy a Könyvbazár Kft., amivel az összes kiadó szerződéses kapcsolatban áll, gyakorlatilag bejelentette fizetésképtelenségét.
A könyvszakma számára pedig jelenleg a helyzet jogi és gazdasági szempontból nem átlátható. Amennyiben a kiadók, egyéb beszállítók és a nyomdák nem jutnak hozzá követeléseikhez, az beláthatatlan láncreakciót indíthat el, amely rendkívül súlyos gazdasági, munkaügyi következményekkel járhat a könyvszakmára és a nyomdaiparra nézve – fogalmaztak. Ezért arra kérték a főügyészt, hogy bejelentésük alapján mielőbb indítson vizsgálatot.
A könyvszakmai szervezet lépése szokatlannak és értelmetlennek tűnik és az úgynevezett beadvány érvelését sem lehet érteni, legalábbis ezt támasztja alá ifj. Lomnici Zoltán alkotmányjogász véleménye. Az ügyvéd a konkrét ügyben nem kívánt nyilatkozni, ugyanakkor általánosságban a Világgazdaságnak elmondta: "az állampolgári megkereséseket, beadványokat a nyomozóhatóság tartalmuk és nem megnevezésük alapján bírálja el, és ha e körben közvádra üldözendő cselekmény megalapozott gyanúja merül fel, hivatalból nyomozást indít, illetve kezdeményez". Hozzátette: "fontos azonban, hogy már folyamatban lévő büntetőeljárás vonatkozásában főszabályként sem a feljelentőnek, pláne harmadik személynek nem ad a nyomozóhatóság érdemi felvilágosítást. Tehát sem az ügyről, sem annak állásáról a büntetőeljárásról szóló törvény hatályos rendelkezéseinek megfelelően nem adható információ."
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.