Tavaly még ennek a fele, legfeljebb 8 ezer forint volt a vissza nem térítendő támogatás. A termelők csupán 202 kérelmet nyújtottak be, ebből 145-öt hagytak jóvá, és összesen 1852 hektár területre fizette ki a támogatást a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal. Az igényelt összeg összesen mintegy 10 millió forint volt, töredéke a 240 milliós keretnek.
A kabóca által terjesztett aranyszínű sárgaság miatt november 15. óta növényvédelmi zárlat van hatályban a Badacsony-hegyen. Még nem látszik, hogy a zárlat gazdasági kárt okozott volna – válaszolta a Világgazdaság érdeklődésére Borbély Tamás, a Badacsonyi Borvidék Hegyközségi Tanácsának elnöke.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) erről szóló közleménye akkor elég nagy zavart okozott: mivel abban nem nyomatékosították, hogy csupán egy növényegészségügyi problémáról van szó, a kereskedők folyamatosan arról érdeklődtek, átvehetők-e a megrendelt borok, a szállodákat, vendéglátóhelyeket pedig arról kérdezgették, nem zárnak-e be.
Borbély szerint azóta a borértékesítésben nem okozott problémát az átmeneti tanácstalanság, az idegenforgalomról viszont ugyanezt csak akkor lehet elmondani, ha május–júniusban a szokott módon indul el a szezon.
A hegyközségi elnök szerint a betegséget terjesztő amerikai szőlőkabóca nem a Badacsony-hegyen a legelterjedtebb, ahol eddig keresték a kórokozót, ott mindenütt meg is találták. Tavaly a villányi és a Soproni borvidéken is kimutatták. A Nébih azzal érvelt a zárlat mellett, hogy a Badacsonyi borvidék az egyetlen, amelyet teljes mértékben érint a fertőzés. A Soproni borvidéken eddig csak egyetlen szőlőtőkében mutatták ki a fertőzöttséget, Zalában több körülhatárolt területen.
A hatóság és Borbély szerint is az elhanyagolt területek okozzák a legtöbb gondot, elsősorban az erdei iszalagon mutatható ki a kórokozó. Ezek a területek ráadásul sokszor nem is magán-, hanem állami kézben vannak, zömében nemzeti parki gondozásban – állítja Borbély.
A badacsonyi szőlősgazdák szerint ezért állami kézbe kellene venni a védekezést, és központilag kiszórni a betegséget terjesztő amerikai szőlőkabóca ellen hatásos szert. Ez a kistermelőknek is segítség lenne, mert nekik nincs is jogosultságuk a veszélyes vegyszerekkel dolgozni.
A Nébih szerint a gombás betegségek elleni védekezés általánosan elterjedt a hazai szőlőtermelői gyakorlatban, a rovar- és atkaölő szerek használatáról azonban ez nem mondható el. A hatóság arra nem tudott egyértelmű választ adni, hogy van-e különbség egyes borvidékek termelői között a betegség elleni védekezésben. Mivel az utóbbi időben sok szőlőtermesztő alkalmazta eredményesen a szőlőmolyok ellen a feromonos légtértelítéses módszert, elhagyva így a kártevők elleni permetezést, a szőlőkabóca-népesség felszaporodott – közölték. Az aranyszínű sárgaság ellen – ha már kimutatták – kötelező a védekezés.
Négy éve jelent meg a betegség
A szőlő aranyszínű sárgaságát okozó grapevine flavescence dorée (FD) fitoplazma (vagyis egyfajta baktérium) a szőlő egyik legveszélyesebb kórokozója, humánbetegséget ugyanakkor nem okoz. Kártételére jellemző, hogy a fertőzött szőlőtőkék terméshozama 20-50 százalékkal csökkenhet. Gyorsan terjed, a beteg növények száma évente megtízszereződhet. A betegségre egyelőre nincs megfelelő növényvédő szeres eljárás, a terjedése viszont megállítható fő vektora, az amerikai szőlőkabóca irtásával.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.