Az eddigi 37 milliárdról 65,3 milliárd forintra emelte a Bonafarm Zrt. alaptőkéjét Csányi Sándor, a Forbes listáján is jegyzett multimilliárdos OTP-vezér, pontosabban az érdekeltségébe tartozó Bonitás 2002 Befektető és Tanácsadó Zrt.
A milliárdos agrárérdekeltségeit összefogó Bonafarmmal két éve kötött stratégiai megállapodást a kormány, és a bankvezér fia, Csányi Attila vezérigazgató már akkor előrevetítette, hogy legalább 50 milliárd forint befektetést tervez a csoport hét év alatt. A mostani méretes, 28 milliárdos tőkeemelés összefüggésbe hozható azzal, hogy Csányi ismét beszállna a mohácsi gigavágóhídba. A Bonafarmnál a Világgazdaság kérdésére megerősítették, hogy tárgyalnak a tulajdonszerzésről, fenntartják az ambiciózus beruházási terveket is, de a tőkeemelésnek prózaibb oka van.
Legutóbb 2015 januárjában kapott tőkeinjekciót a Bonafarm, az akkori, 6 milliárdos emelést többek között öntözésfejlesztésre, sertésfajtaváltásra és a Pick Szeged hentesüzemének korszerűsítésére fordították. A legnagyobb projekt, a mohácsi óriásvágóhíd építésének finanszírozása azonban nem volt napirenden, tekintettel arra, hogy a Pick éppen akkoriban szállt ki a MCS Vágóhíd Zrt.-ből, és az teljes egészében a régi Csányi-üzlettárs ex-wallisos Nagy György érdekeltségébe került. A tulajdonosi részvétel helyett stratégiai együttműködésről állapodtak meg, ezenkívül nem változott a terv, hogy a Mohácson vágott sertéseket dolgozza fel a szalámigyár.
[caption id="" align="alignleft" width="600"] A tőkeemelés összefüggésbe hozható azzal, hogy Csányi ismét beszállna a mohácsi gigavágóhídba. Fotó: MW[/caption]
A vágóhíd azóta felépült, tesztüzeme a legutóbbi információk szerint márciusig tart, teljes kapacitását az év utolsó negyedére éri el. Az egy műszakban évi egymillió sertés vágására méretezett vágóhíd és csontozó-csomagoló üzem beruházási költsége meghaladta a 20 milliárdot, s 2015 végén, 46 százalékos készültségi szintnél már 21,37 milliárd forintra becsülték a teljes költséget az MCS Vágóhíd Zrt.-nél. Az állami forrással, 2,7 milliárd forinttal támogatott projektet nagyobbrészt hitelből finanszírozták, a mérlegbeszámoló szerint a jegybank növekedési hitelprogramjából 10 milliárd forintos keret állt rendelkezésre. Az MCS Vágóhíd 100 százalékos tulajdonosa jelenleg a Nagy György érdekeltségében álló HO-ME 2000 Kft., a Bonafarm eddig csupán az „ügyviteli feladatokat” látta el a cégben. Az esetleges bevásárlást firtató Világgazdaság-kérdésre a Bonafarmnál azt válaszolták: még egyeztetnek Nagy Györggyel arról, hogy a Bonafarm-csoport „ismét tulajdonosként is erősítse” a stratégiai együttműködést.
(A vágóhíd alapanyag-ellátása maga is fejlesztéseket igényel. A Bonafarmnak fel kell futtatnia a sertésintegrációt, hogy a partnereivel együtt 2020-ban elérje a 750 ezres évi hízókibocsátást.)
Ami a mostani tőkeemelést illeti, a banki hitelek refinanszírozása kapcsán döntöttek úgy, hogy a korábban a tulajdonostól kölcsönként kapott forrásokat a refinanszírozás keretében tőkésíti a tulajdonos. Így a csoport tulajdonosi kölcsönei csökkentek, a saját tőkéje pedig nőtt – közölték a Bonafarmnál. A központi cég könyveiben 44,8 milliárd forint kötelezettséget tartottak nyilván 2015 végén, a mérlegben meg nem jelenő tételként pedig közel 140 millió euró (durván 43 milliárd forint) hitel szerepelt a beszámolóban. Ez a magyarázat szerint a csoport kölcsöneinek központi refinanszírozására, illetve a Sole-Mizo és a Pick Szeged exportjának előfinanszírozására szolgál.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.