BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Félmilliárd jutalom az uniós pénzosztóknak

Tizenkét havi célprémiumot helyezett kilátásba éppen egy éve Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető miniszter arra az esetre, ha 2016-ban eléri a 2048 milliárd forintot az uniós támogatások kifizetése. Áprilisban kormányhatározatban is rögzítették a fejlesztéspolitikai munkatervet, benne a jutalom feltételeivel.

A munkában részt vevő munkatársak számára kilátásba helyezett jutalom a korábbi becslések szerint összességében akár a 10 milliárd forintot is elérhette volna.

A tárca január első napjaiban azt közölte, hogy 2016-ban minden eddiginél több támogatást sikerült kifizetni, ami a területekért felelős irányító hatóságok és a fejlesztéspolitikai intézményrendszer kimagasló teljesítményének köszönhető.

A Világgazdaság kérdésére a Miniszterelnökség sajtóosztálya most azt válaszolta, hogy tavaly 1987 milliárd forint volt az összes támogatáskifizetés. Mindössze 61 milliárddal maradt el a tervtől, ennek ellenére nem fizettek célprémiumot az apparátusnak. Ezt a tárca sajtóosztálya a takarékossággal indokolta.

A Miniszterelnökség adatai szerint a 2014–2020-as fejlesztési ciklusban a teljes támogatási keret 17 százalékát fizették ki eddig, jóval többet, mint az előző ciklusban, amikor 9 százaléknál tartottak. A csaknem 2000 milliárdnyi támogatás kifizetése azonban nem azt jelenti, hogy a pénz tavaly év végéig maradéktalanul eljutott volna a vállalkozásokhoz.

A terv nem teljesült maradéktalanul, így nem célprémiummal, hanem "céljuttatással" honorálták a többletmunkát. A közszolgálati tisztviselőkről szóló törvény szerint a munkakör ellátásából adódó általános munkaterhet jelentősen meghaladó feladat végrehajtásáért adható céljuttatás. Ezen a címen összesen 498,5 millió forintot fizettek ki az uniós támogatások kifizetésében közreműködő munkatársaknak.

Az összegből az év végi adatok szerint 519 milliárd forintot tett ki a százszázalékos kedvezményezetti előleg, ami még nem a konkrét munkát elvégző vállalkozó, hanem az olyan nagy lebonyolítók kifizetését jelenti, mint például a Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. A kancellária válasza szerint 74 milliárd forint volt a vállalkozásoknak címzett 50 százalékos szállítói előleg kifizetése.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.