A Magyarországon évente keletkező 65-70 ezer tonna használt gumiabroncs kisebb hányadának újrahasznosítására készül egy hazai cégek alkotta konzorcium. A mintegy 620 millió forint költségvetésű projektjük részeként Szolnokon építenek üzemcsarnokot. „A gumihasznosító üzem célja elsődlegesen a társaság által forgalmazott gumiabroncsok hulladékká válásuk utáni visszagyűjtése és feldolgozása, környezetbarát módon.
Az évi háromezer tonna hulladékot felaprító szolnoki üzemben első lépésként darált terméket állítanak elő várhatóan 2017 áprilisától. Ebből majd az építőipar részére szigetelőanyagot, mélyépítésben használható alapanyagot és más felületképző anyagot gyártanak. A konzorcium rendelkezésére áll már egy olyan technológia is, amelynek révén műanyag és gumi keverékéből fröccsöntéssel különféle termékek készíthetők. Mint Nagy-Szitha Zoltán hangsúlyozta, kiemelt szempont volt a technológia kiválasztásánál, hogy az új termék előállításakor a gumi anyagában hasznosítható, vagyis az új üzem vegyi folyamatok nélkül, a környezetvédelmet szolgálva működhet.
Az 5-7 év alatt megtérülő beruházáshoz a konzorcium tagjai átlagosan 66 százalékos támogatást kapnak a Norvég Finanszírozási Mechanizmustól. Az Oláh Gumiszerviz 2015-ben 3,6 milliárd forintos árbevétel mellett közel 138 millió forintos üzemi eredményt ért el.
a beruházás új helyszínét, de végleges döntés még nincs.
a beruházás új helyszínét, de végleges döntés még nincs. Új helyszínt keres magának a Homatech A szolnokinál jóval nagyobb és attól eltérő technológiájú gumiabroncs-újrahasznosítót létesítene a Homatech Recycling Zrt., de a 16,8 milliárd forintos és 50 fő foglalkoztatását ígérő tervét Százhalombatta után tavaly Kaposvár lakossága is elutasította. Évi 30 ezer tonna kapacitású üzemében hővel bontanák le a gumit, a kinyert gázt az üzem energiaellátásához használnák fel, a 10-12 ezer tonna ipari szenet, 12 ezer tonna olajat és 5-6 ezer tonna acélt pedig eladnák. István Gábor vezérigazgató most csak annyit közölt a Világgazdasággal, hogy keresik
a beruházás új helyszínét, de végleges döntés még nincs. Az abroncshegyek eltüntetéséhez norvég állami finanszírozást is igénybe vesz a háromtagú hazai konzorcium Fotó: Thinkstock -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.