Felgyorsult a hazai vállalatok komplex energiahatékonysági auditálása (KEHA), illetve energiairányítási rendszerének (ISO 50001:2012) tanúsítása.
A sietség oka, hogy azoknak a társaságoknak, amelyekre ráillenek a 2015-ös energiahatékonysági törvényben rögzített paraméterek, négyévente komplex energiahatékonysági auditot kell készíttetniük, majd azt megküldeniük a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatalnak (MEKH). Ha az adott vállalat az energiairányítási rendszerét tanúsíttatja, akkor ezt a tanúsítványt kell négyévente eljuttatnia a MEKH-nek.
A tanúsítvány fenntartásához évente külső, harmadik féllel kell felülvizsgáltatnia az energiairányítási rendszerét. Az erről szóló törvény hatálya alá azok a vállalatok tartoznak, amelyek vagy 250 fősnél nagyobbak, vagy 50 millió euró(15,75 milliárd forint) feletti árbevételűek, vagy a mérlegfőösszegük meghaladja a 43 millió eurót (13,5 milliárd forintot).
Az e körbe tartozó társaságokat a MEKH tartja nyilván. Nekik eredetileg már 2015. december 5-ig el kellett volna küldeniük a fenti dokumentumokat a hivatalnak, ám az a múlt év végéig meghosszabbította a határidőt. Bár ez lejárt, a MEKH még nem bírságol, holott akár 10 millió forintos büntetést is kiszabhatna. Mint a Világgazdaságnak adott válaszukból kiderült, az energiahatékonysági törvény év végi módosítása alapján a hivatalnak egészen 2017. június 30-ig nem kell bírságolnia. A MEKH él is ezzel a jogával. Az energiahivatalhoz folyamatosan érkeznek az auditok, amelyek elkészítése stabil piacot jelent a szolgáltatók számára.
Tarifáikat a vizsgált társaság létszáma, tevékenysége, komplexitása és telephelyeinek száma alapján szabják meg. Úgy tudjuk, az audit számlája több milliósra is rúghat. A féltucatnyi hazai tanúsító egyike, az EMT Első Magyar Tanúsító Zrt. már több mint 80 tanúsítást adott ki Bujtás Gyula vezérigazgató tájékoztatása szerint, legutóbb az MVM csoportnak.
Bujtás szerint a tanúsítás csak azt követően kezdődhet, amikor a cég már bevezette és legalább 3 hónapja működteti energiairányítási rendszerét. A rendszer használata révén folyamatosan javulniuk kell az érintett vállalat energiafelhasználási és -hatékonysági jellemzőinek a kiindulási állapothoz képest. A társaságoknak évről évre új energiahatékonyság-növelő célokat kell megfogalmazniuk.
Az energiahatékonyság javításának módja az érintett társaság sajátosságaihoz igazodik. Előrelépést hozhat például az új eszközök beszerzése, a korábbinál olcsóbb energia vásárlása vagy a műszaki fejlesztés is. Van, ahol a kisebb felhasználás érdekében komoly (de megtérülő) beruházásokra van szükség, máskor viszont – például egy bérelt irodaházban folyó irodai munka esetében – nagyon nehéz előrelépni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.