Az "Élelmiszeripari komplex beruházások támogatása kombinált hiteltermékkel" és a "Mikro-, kis- és középvállalkozások kapacitásbővítő beruházásainak támogatása kombinált hiteltermék keretében" című felhívásokra a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (GINOP) keretében lehet pályázni.
A magyar élelmiszeripar támogatására mintegy 300 milliárd forint uniós forrás áll rendelkezésre 2020-ig, ennek része a mostantól pályázható hitelprogram - emlékeztetett Rákossy Balázs, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) európai uniós források felhasználásáért felelős államtitkára.
Az összesen 100 milliárd forintnyi - 50 milliárd visszatérítendő és 50 milliárd vissza nem térítendő fejlesztési forrás - az élelmiszeripari feldolgozó középvállalkozások fejlődését, piaci pozíciójának erősítését, munkahelyek megtartását eredményező beruházások megvalósítását segíti - mondta Rákossy Balázs. Az élelmiszeripari középvállalkozások 50-750 millió forint vissza nem térítendő támogatást nyerhetnek el, míg az igényelhető kölcsön összege minimum 50 millió, maximum 2 milliárd forint lehet. A kölcsön futamideje a szerződéskötéstől számítva maximum 15 év, a kamat évi 1 százalék.
A kapacitásbővítő beruházásokat támogató felhívás keretösszege 112,5 milliárd forint, amelyből a vissza nem térítendő támogatás 37,5 milliárd forint, a kölcsön pedig 75 milliárd forint. A szabad vállalkozási zónák területén kívül a feldolgozóipari ágazatban, a szabad vállalkozási zónák területén belül tevékenységi korlátozás nélkül pályázhatnak a vállalkozások kapacitásbővítő beruházásokhoz.
A felhívás keretében legalább 10 százalékos saját forrással, egyszerűsített illetve hitelbírálati eljárással, egyablakos rendszerben igényelhető vissza nem térítendő támogatás, valamint kölcsön. A támogatás igényelhető összege 5-50 millió forint, a kölcsöné pedig 10-145 millió forint. A kölcsön futamideje maximum 15 év, a kamat pedig évi 2 százalék.
Az elnyert összegből lehetőség van új eszköz beszerzésére, új épület építésére, vagy már meglévő épületek átalakítására, korszerűsítésére, épületgépészeti beruházások végrehajtására. A támogatás felhasználható információs technológia-fejlesztésre, új informatikai eszközökre és szoftverek (hardver, szoftver) beszerzésére is. A vissza nem térítendő fejlesztési forrásokat a Nemzetgazdasági Minisztériumnál, a kedvezményes kamatozású kölcsönöket pedig a Magyar Fejlesztési Bank által működtetett 442 MFB Ponton lehet igényelni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.