A baloldali városvezetés tavaly ősszel hirdette meg a lehetőséget, amelyre 80-an jelentkeztek, akik közül első körben 15 embert választottak ki. Többségük afrikai országokból érkezett Spanyolországba néhány évvel ezelőtt. A kiválasztottak az elmúlt hónapokban tanulhattak adminisztrációt, logisztikát, kommunikációt, és 500 eurós havi ösztöndíjat is kaptak, hogy a képzés idejére a megélhetésük biztosított legyen. A szövetkezeti tagok közül egyelőre csak hárman rendelkeznek munkavállalási engedéllyel, a többiek esetében ez még folyamatban van.
Gerardo Pisarello, a barcelonai polgármester első helyettese szerint évente 5-10 új taggal bővülhet a szövetkezet, akiknek évente több mint 200 alkalommal lesz lehetőségük legálisan értékesíteni utcai vásárokon és piacokon, törvényes eredetű árujukat. Az önkormányzat a szövetkezet beindítására 800 ezer eurót költ az első három évben. A városvezető becslése szerint a katalán fővárosban mintegy 250 illegális utcai árus tevékenykedik.
Barcelona belvárosának utcáin mindennapos látvány az utcai árusok csoportja, akik a járdán kiterített lepedőről kínálják portékáikat; cipőket, táskákat, napszemüvegeket, pólókat, többnyire nagy divatmárkák hamisítványait.
A lepedők sarkaira egy-egy spárga van rögzítve, amelyet az árus kézben tart, így ha rendőrök közelednek, egy mozdulattal batyuvá alakítja a lepedőt, a hátára kapja és elszalad. Nem ritkák a konfliktusok az üzletek tulajdonosaival, akik szerint őket károsítják meg az illegális árusok.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.